План управління річковим басейном

Плани управління річковими басейнами (скорочено – ПУРБ) розробляються з метою досягнення екологічних цілей, визначених для кожного району річкового басейну, в установлені строки.

Стратегічною екологічною ціллю для всіх районів річкових басейнів є досягнення / підтримання «доброго» стану вод.

Прийняття планів управління річковими басейнами є євроінтеграційним зобов’язанням відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС та одним із ключових індикаторів у секторі «Якість води» під час переговорного процесу щодо вступу України до ЄС.

Розроблення Планів управління річковими басейнами передбачено статтею 132 Водного кодексу України. Порядок розроблення ПУРБ було затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2017 № 336.

    Реалізація планів управління річковими басейнами спрямована на вирішення головних водно-екологічних проблем (скорочено – ГВЕП):

    • забруднення поверхневих вод органічними, біогенними та небезпечними речовинами;
    • гідроморфологічні зміни;
    • забруднення та виснаження підземних вод;
    • зміна клімату;
    • засмічення водних об’єктів побутовими відходами;
    • біологічне забруднення (поширення інвазійних видів);
    • вплив воєнних дій.

    Згідно з гідрографічним та водогосподарським районуванням (ст. 131 Водного кодексу України) в Україні встановлено 9 районів річкових басейнів, одним з яких є район басейну річки Дон із суббасейнами Сіверського Дінця та нижнього Дону (накази Мінприроди від 26.01.2017 № 25 та від 03.03.2017 № 103).

    План управління річковим басейном Дону (ПУРБ Дону) розроблявся у період з 2018 по 2023 роки Державним агентством водних ресурсів України та Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів спільно з Державною службою геології та надр України, центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими заінтересованими сторонами з урахуванням рішень басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону.

    План управління річковим басейном Дону відповідає структурі, визначеній в Порядку розроблення ПУРБ, і складається з текстової частини (11 розділів), а також додатків і карт:

    1. Загальна характеристика поверхневих та підземних вод району річкового басейну.
    2. Основні антропогенні впливи на кількісний та якісний стан поверхневих і підземних вод, у тому числі точкових та дифузних джерел.
    3. Зони (території), які підлягають охороні, та їх картування.
    4. Картування системи моніторингу, результатів програм моніторингу, що виконуються для поверхневих вод (екологічний і хімічний), підземних вод (хімічний і кількісний), зон (територій), які підлягають охороні.
    5. Перелік екологічних цілей для поверхневих вод, підземних вод і зон (територій), які підлягають охороні, та строки їх досягнення (у разі потреби обґрунтування встановлення менш жорстких цілей та/або перенесення строків їх досягнення).
    6. Економічний аналіз водокористування.
    7. Огляд виконання програм або заходів, включаючи шляхи досягнення визначених цілей.
    8. Повний перелік програм (планів) для району річкового басейну чи суббасейну, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати.
    9. Звіт про інформування громадськості та громадське обговорення проекту плану управління річковим басейном.
    10. Перелік компетентних органів державної влади, відповідальних за виконання плану управління річковим басейном.
    11. Порядок отримання інформації, у тому числі первинної, про стан поверхневих і підземних вод.

    Основною складовою частиною ПУРБ Дону є Розділ 8 «Повний перелік програм (планів) для району річкового басейну чи суббасейну, їх зміст та проблеми, які передбачено розв’язати» (скорочено – програма заходів).

    Програма заходів ПУРБ Дону включає 216 заходів (193 основних та 23 додаткових), спрямованих на вирішення головних водно-екологічних проблем басейну та досягнення екологічних цілей для водних об’єктів району басейну річки Дон у встановлені терміни.

    Програма заходів розроблена на період 6 років, починаючи з першого циклу плану на 2025-2030 роки. Початок реалізації заходу має бути не пізніше третього року від початку циклу (тобто не пізніше 1 січня 2028 року).

    Виконано стратегічну екологічну оцінку ПУРБ Дону.

    У період з 21 грудня 2023 року по 21 червня 2024 року тривав процес громадського обговорення проєктів ПУРБ всіх річкових басейнів України, в тому числі й по району басейну річки Дон.

    30 квітня 2024 року в м.Слов'янськ відбулося громадське обговорення проєкту ПУРБ Дону (в режимі офлайн та онлайн).

    27 червня 2024 року проєкт ПУРБ Дону схвалено на засіданні басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону.

    1 листопада 2024 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1077-р затверджено План управління річковим басейном Дону.

    Згідно з розпорядженням КМУ від 01.11.2024 №1077-р:

    • Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, адміністраціям та органам місцевого самоврядування необхідно враховувати заходи, передбачені ПУРБами, у власних документах короткострокового та середньострокового планування, у цільових програмах та інших документах.
    • Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, обласні адміністрації, органи місцевого самоврядування, починаючи з 2026 року щороку до 20-го лютого будуть подавати Держводагентству інформацію про стан виконання ПУРБ за попередній звітний період, для її узагальнення та подання до Кабінету Міністрів України до 1 квітня.

    Затверджені Плани управління річковими басейнами оприлюднено на офіційних вебсайтах Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (перейти за посиланням) та Державного агентства водних ресурсів України (перейти за посиланням).

    Також Держводагентством створено інформаційну платформу "Плани управління річковими басейнами. Інструмент стратегічного планування для досягнення визначених екологічних цілей відповідно до Водної Рамкової Директиви ЄС" (перейти за посиланням).

    Узагальнені нформаційні матеріали про План управління річковим басейном Дону:

    Інфографіка ПУРБ Дону (укр.мовою)
    Інфографіка ПУРБ Дону (англ.мовою)

    Поділитися: