Сіверський Донець: артерія життя, незламності й надії

Свято головної водної артерії сходу України – День Сіверського Дінця (21 вересня) відзначається 18-й рік поспіль, і третій з них – за умов воєнного стану й активних бойових дій у регіоні.

Саме тому організатори – Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів – передбачили змішаний формат для зустрічі однодумців: офлайн із дотриманням усіх безпекових вимог та онлайн у режимі відеоконференції.

Цього року свято проходить під гаслом «Сіверський Донець: артерія життя, незламності й надії» за участі понад 130 осіб – науковців, ентузіастів і профільних фахівців, які зустрілись для обговорення екологічних проблем та викликів у суббасейні Сіверського Дінця, посилених збройною агресією рф, питань водної безпеки та стійкості, захисту і збереження водних екосистем в умовах воєнного часу та в перспективі повоєнного відновлення України.

Учасників науково-практичної конференції з Днем Сіверського Дінця привітав заступник Голови Державного агентства водних ресурсів України Ігор Гопчак і подякував колективу Сіверсько-Донецького БУВР за ті зусилля, які у надскладних умовах військової агресії рф докладаються задля збереження водних ресурсів на сході України, а також нашим захисникам, які мужньо боронять від ворога українську землю.

Про інтегроване управління водними ресурсами в суббасейні р. Сіверський Донець в умовах воєнного стану і заходи для досягнення доброго стану вод доповів присутнім начальник Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів Сергій Трофанчук. Він акцентував увагу на подоланні викликів, пов’язаних з негативними наслідками військових дій для забезпечення водою населення та галузей економіки у нашому вкрай маловодному регіоні. І наголосив, що, попри всі перепони, євроінтеграційні зобов’язання в частині розроблення Плану управління річковим басейном Дону виконані вчасно, згідно з планом-графіком, затвердженим наказом Міндовкілля.

Проєкт ПУРБ Дону, схвалений на засіданні басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону в червні цього року, на часі готується для подання на затвердження до Кабінету Міністрів України. Саме цей стратегічний документ містить програму заходів для вирішення головних водно-екологічних проблем (з урахуванням впливу військових дій) задля досягнення доброго екологічного і хімічного стану вод району басейну річки Дон.

Докладніше про План управління річковим басейном Дону на період 2025-2030 роки розповів експерт «Блю Ріверз Екологічний Консалтинг» Олексій Ярошевич. А Ганна Бальбот, кандидат географічних наук, асистент проєктів напряму «Вода» ГО «Всесвітній фонд дикої природи України» презентувала Плани управління посухами в Україні як складові Планів управління річковими басейнами.

Про дієву підтримку системи управління в суббасейні Сіверського Дінця в умовах воєнного стану та посилення технічної спроможності лабораторії моніторингу вод Східного регіону в рамках Меморандуму між Держводагентством та Українським Червоним Хрестом розповів представник Національного Комітету Червоного Хреста України Віктор Шпакович.

Наступний тематичний блок конференції був присвячений питанням водної безпеки. Директор Інституту водних проблем та меліорації НААН Михайло Яцюк представив концепцію формування водної безпеки в Україні і, зокрема, у суббасейні Сіверського Дінця в умовах воєнного стану, наголосивши, що повоєнна відбудова України буде ґрунтуватися перш за все на питаннях водозабезпечення населення та галузей економіки, а отже відбудови водної інфраструктури.

Дмитро Аверін, експерт Швейцарської неурядової організації «Zoї Environment Network», презентував учасникам конференції інформаційну платформу «Ecodozor», яка розробляється Zoï за підтримки ОБСЄ, Програми ООН з навколишнього середовища та Гуманiтарної iнiцiативи REACH і дозволяє оцінити екологічні наслідки та ризики бойових дій в Україні на основі фактів пошкодження/порушення роботи промислових підприємств, об’єктів критичної інфраструктури і т.ін.

Досвід партисипативного моніторингу впливу війни на водні ресурси представили Катерина Пасікова, директорка Представництва Austausch e.v. в Україні – Центру громадянського суспільства «Друкарня», та Максим Сорока, експерт з екологічної безпеки, координатор мережі підтримки громадських екологічних досліджень ГО «Довкола». Зокрема, презентували підсумки громадського моніторингу однієї з малих річок Слов’янщини та результати досліджень якості вод альтернативних джерел водопостачання (колодязів і свердловин) м.Слов’янська у 2022 і 2024 роках.

Ще один тематичний блок стосувався питань посилення кадрового потенціалу. Як підготовки кваліфікованого персоналу для виконання завдань з інтегрованого управління водними ресурсами в суббасейні Сіверського Дінця, про що говорив директор Центру підвищення кваліфікації працівників водного господарства Тарас Капуста. Так і підготовки фахівців-екологів у сучасних умовах та у співпраці з Сіверсько-Донецьким БУВР, про що розповів в.о. директора Слов’янського фахового коледжу індустрії та фармації Олексій Котляров та заступник директора з навчальної роботи Людмила Пестрецова.

А голова Львівської громадської організації «Екотерра» Наталія Чоловська представила учасникам конференції новітню платформу обміну досвідом та знаннями у водній сфері на прикладі цьогорічного 5-го міжнародного заходу «Річковий університет 2024», що був присвячений водній безпеці та відновленню водного сектору України.

Двогодинна конференція завершилась побажаннями якнайскорішої перемоги і втілення всіх озвучених ідей та перспективних планів задля мирного й екологічно здорового майбутнього Сіверського Дінця як джерела життя, незламності й надії.

Поділитися:
Три мобільні лабораторії моніторингу якості вод від корейських партнерів отримали фахівці водної галузі у прифронтових регіонах
16.12.2024 13:53
Нове обладнання передано у розпорядження фахівців лабораторій моніторингу вод Східного і Південного регіонів (Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів і Басейнового управління…
Практичний семінар про сучасні вебсервіси для водного сектору
13.12.2024 16:46
12 грудня фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів долучились до участі у практичному онлайн-семінарі, що був організований для фахівців водного господарства Український…
До уваги водокористувачів Донецької області!
13.12.2024 15:50
Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів нагадує про необхідність подання звіту про використання води за формою звітності № 2ТП-водгосп (річна) за 2024 рік (далі – Звіт). …