«Що забруднює планету?»: друга секція панельної дискусії на Aqua Ukraine – 2021

Друга секція панельної дискусії у рамках Міжнародного водного форуму Aqua Ukraine – 2021 була присвячена результатам масштабного скринінгу забруднюючих речовин річкових басейнів Дону, Дністра, Дніпра, Дунаю, Чорного моря та Антарктиди.

Як повідомляє сайт Державного агентства водних ресурсів України: «Скринінг – це одноразова «перевірка» водного середовища на наявність тих чи інших речовин-забрудників. На основі цієї інформації ми отримуємо перелік басейнових специфічних показників, по яких проводяться вимірювання в рамках регулярного моніторингу поверхневих вод», – розповіла начальниця відділу моніторингу поверхневих вод та меліорованих земель Держводагентства Марія Шпанчик.

Попередній аналіз вмісту специфічних речовин для суббасейну р. Сіверський Донець за результатами діагностичного моніторингу

Отримані дані цих досліджень свідчать, що основними групами сполук, що були виявлені – це пестициди та фармацевтичні сполуки. Серед знайдених сполук також присутні речовини, що викликають звикання, стимулятори та підсолоджувачі, речовини побутової хімії та особистої гігієни.

Наразі в рамках діагностичного моніторингу Держводагентством здійснюється визначення 11 специфічних показників для басейну Дністра, 10 – для басейнів Дніпра та Дону.

Отримані дані моніторингу басейнових специфічних показників у басейні Дністра вказують на високі концентрації металів – особливо Cd Ni, що пов’язується з заляганням геологічних порід, їх максимальні значення виявлено у верхній Карпатській частині басейну.

Найбільш часто виявлені пестициди: алахлор, метолахлор, тербутилазин. І найбільші концентрації було зафіксовано у нижній частині басейну, що пов’язано з більш інтенсивним веденням с/г. Карбарил (інсектицид) – не виявлено у жодному МПВ. Підтверджено присутність таких фармацевтичних препаратів – карбамазепін (антидепресант), триклозан, флуконазол.

У басейні Дону присутність всіх басейнових специфічних показників була підтверджена результатами моніторингу. Присутність пестицидів, включених до переліку басейнових специфічних, виявлена у воді половини досліджуваних масивів.

Презентуємо лабораторію моніторингу вод Східного регіону на Міжнародній виставці «AQUA UKRAINE 2021»

Експертка проєкту ЄС-ПРООН «Європейський Союз задля посилення екологічного моніторингу Чорного моря» Олена Марушевська розповіла присутнім про результати скринінгу забруднюючих речових Чорного моря. За її словами, зважаючи на те, що Чорне море міжрегіональне, воно не гомогенно забруднене. У різних регіонах фахівці фіксували різні типи речовин-забрудників.

«В рамках проведених досліджень ми отримали цінну інформацію, що дозволяє вже зараз робити висновки та приймати певні рішення для покращення екологічної ситуації водних об’єктів», – додав Ярослав Слободнік, директор Інституту навколишнього середовища Словаччини, який долучився до дискусії відеозв’язком.

Європейський моніторинг вод в Україні: важливі зміни

Результати аналізів забрудників, виявлених у флорі і фауні Антарктики, представив директор Національного антарктичного центру Євген Дикий. Він зазначив, що скринінг на присутність понад 65 тис. підозрілих речовин показав наявність в пробах додаткових 56 речовин, на які треба звернути увагу. Загалом рівень забруднення проб біоти з Антарктики є нижчим, ніж в Європейських морях – це цілком зрозуміло, адже на крижаному континенті немає постійного населення та промисловості.

Поділитися:
Якісний стан водних об’єктів суббасейну Сіверського Дінця у жовтні 2024 року
22.11.2024 15:22
Лабораторія моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів продовжує виконання моніторингу поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця району…
Вільні річки – шлях до екологічної рівноваги
20.11.2024 19:57
20 листопада команда громадської спілки «Всесвітній фонд природи Україна» (WWF-Україна) в рамках своєї діяльності спільно з Басейновим управлінням водних ресурсів річок Прут і Сірет у м.&nbsp…
Міжвідомча комісія узгодила оптимальні режими роботи водосховищ і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця на осінньо-зимовий період 2024-2025 років
14.11.2024 13:30
14 листопада в режимі онлайн відбулось засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця району…