Екологія Донецької та Луганської областей в розрізі техногенних проблем шахтарських регіонів стала ключовою темою дискусій на Міжрегіональному науково-практичному форумі, що відбувся 17 грудня 2020 року в рамках програмного компоненту «Місцеве самоврядування і реформа з децентралізації влади» Програми ООН із відновлення та розбудови миру* за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.
До участі у форумі були запрошені представники обласних військово-цивільних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей, виконавчих органів влади, представники шахт та шахтоуправлінь, представники міжнародних і громадських організацій, науковці та експерти-екологи, в числі яких і фахівці водної сфери із Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
В онлайн-форматі обговорили важливі екологічні проблеми Сходу України, пов’язані з існуючою загрозою підтоплення, закриттям шахт та техногенним перевантаженням територій. Розглянули діючу систему екологічного моніторингу, її ефективність та шляхи удосконалення, зокрема етапи впровадження європейських стандартів і нормативів у Державну систему моніторингу довкілля України, методи вимірювання параметрів та складові системи технічного забезпечення моніторингу довкілля. Акцентували увагу на екологічних аспектах розвитку територій Донецької та Луганської областей в умовах трансформації вугільних регіонів на засадах декарбонізації.
Організатори форуму ставили за мету не тільки сприяти підвищенню рівня обізнаності та потенціалу громад з питань екологічної загрози, а й надати науково-практичні поради із забезпечення збалансованого підходу до вирішення комплексу першочергових проблем, а також сформувати принципи глобального плану дій у світлі необхідності розробки положень дорожньої карти.
У фінальній частині форуму відбулась презентація вироблених рекомендацій з обговоренням перспектив і подальших кроків із впровадження ініціатив з вирішення питань екологічної безпеки регіонів.
Примітка: *Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН із питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО). Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Япо