«Що забруднює планету?»: друга секція панельної дискусії на Aqua Ukraine – 2021

Друга секція панельної дискусії у рамках Міжнародного водного форуму Aqua Ukraine – 2021 була присвячена результатам масштабного скринінгу забруднюючих речовин річкових басейнів Дону, Дністра, Дніпра, Дунаю, Чорного моря та Антарктиди.

Як повідомляє сайт Державного агентства водних ресурсів України: «Скринінг – це одноразова «перевірка» водного середовища на наявність тих чи інших речовин-забрудників. На основі цієї інформації ми отримуємо перелік басейнових специфічних показників, по яких проводяться вимірювання в рамках регулярного моніторингу поверхневих вод», – розповіла начальниця відділу моніторингу поверхневих вод та меліорованих земель Держводагентства Марія Шпанчик.

Попередній аналіз вмісту специфічних речовин для суббасейну р. Сіверський Донець за результатами діагностичного моніторингу

Отримані дані цих досліджень свідчать, що основними групами сполук, що були виявлені – це пестициди та фармацевтичні сполуки. Серед знайдених сполук також присутні речовини, що викликають звикання, стимулятори та підсолоджувачі, речовини побутової хімії та особистої гігієни.

Наразі в рамках діагностичного моніторингу Держводагентством здійснюється визначення 11 специфічних показників для басейну Дністра, 10 – для басейнів Дніпра та Дону.

Отримані дані моніторингу басейнових специфічних показників у басейні Дністра вказують на високі концентрації металів – особливо Cd Ni, що пов’язується з заляганням геологічних порід, їх максимальні значення виявлено у верхній Карпатській частині басейну.

Найбільш часто виявлені пестициди: алахлор, метолахлор, тербутилазин. І найбільші концентрації було зафіксовано у нижній частині басейну, що пов’язано з більш інтенсивним веденням с/г. Карбарил (інсектицид) – не виявлено у жодному МПВ. Підтверджено присутність таких фармацевтичних препаратів – карбамазепін (антидепресант), триклозан, флуконазол.

У басейні Дону присутність всіх басейнових специфічних показників була підтверджена результатами моніторингу. Присутність пестицидів, включених до переліку басейнових специфічних, виявлена у воді половини досліджуваних масивів.

Презентуємо лабораторію моніторингу вод Східного регіону на Міжнародній виставці «AQUA UKRAINE 2021»

Експертка проєкту ЄС-ПРООН «Європейський Союз задля посилення екологічного моніторингу Чорного моря» Олена Марушевська розповіла присутнім про результати скринінгу забруднюючих речових Чорного моря. За її словами, зважаючи на те, що Чорне море міжрегіональне, воно не гомогенно забруднене. У різних регіонах фахівці фіксували різні типи речовин-забрудників.

«В рамках проведених досліджень ми отримали цінну інформацію, що дозволяє вже зараз робити висновки та приймати певні рішення для покращення екологічної ситуації водних об’єктів», – додав Ярослав Слободнік, директор Інституту навколишнього середовища Словаччини, який долучився до дискусії відеозв’язком.

Європейський моніторинг вод в Україні: важливі зміни

Результати аналізів забрудників, виявлених у флорі і фауні Антарктики, представив директор Національного антарктичного центру Євген Дикий. Він зазначив, що скринінг на присутність понад 65 тис. підозрілих речовин показав наявність в пробах додаткових 56 речовин, на які треба звернути увагу. Загалом рівень забруднення проб біоти з Антарктики є нижчим, ніж в Європейських морях – це цілком зрозуміло, адже на крижаному континенті немає постійного населення та промисловості.

Поділитися:

Всеукраїнський день довкілля: «Зробимо Україну чистою разом!»
18.04.2025 18:04
Щороку третьої суботи квітня відзначається Всеукраїнський день довкілля. У 2025-му ця дата екологічного календаря випадає на 19-те квітня, напередодні Пасхи – Світлого Христова Воскресіння. …
Держводагентство: На сході країни, попри близькість фронту, триває важлива робота із захисту та моніторингу водних ресурсів України
16.04.2025 17:35
У ході робочого візиту на Донеччину Голова Державного агентства водних ресурсів України Ігор Гопчак та заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань цифрового…
Міндовкілля та Держводагентство здійснили робочий візит на Донеччину: контроль водної безпеки прифронтового регіону
16.04.2025 17:10
Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко спільно з головою Державного агентства водних ресурсів України Ігорем Гопчаком відвідали Донеччину з робочим візитом,…