Щороку 28 квітня в Україні відзначається День охорони праці, приурочений до Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі.
За рекомендаціями Міжнародної організації праці у 2025 році кампанія проходить під гаслом: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль штучного інтелекту та цифровізації (діджиталізації) на роботі» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).
За інформацією Державної служби України з питань праці, ця кампанія покликана висвітлити, як нові технології змінюватимуть сферу охорони праці, зокрема через автоматизацію завдань, використання смарт-інструментів і систем моніторингу безпеки, застосування доповненої та віртуальної реальності, а також алгоритмічне управління роботою.
Цифрова трансформація праці призвела до еволюції форм організації праці, таких як дистанційна робота та цифрові трудові платформи.
В умовах воєнного стану в Україні це питання набуває особливої актуальності, оскільки технології можуть допомогти зменшити професійні ризики для працівників критичної інфраструктури, стратегічних виробництв, будівельних майданчиків та секторів, що забезпечують обороноздатність країни.
Сучасні технології докорінно змінюють підходи до управління професійними ризиками. Використання штучного інтелекту (ШІ) та цифрових інструментів дозволяє не лише ідентифікувати небезпеки, а й прогнозувати нещасні випадки, запобігати травматизму на роботі та мінімізувати вплив шкідливих факторів на працівників.
Проте разом із перевагами діджиталізація приносить і нові виклики, зокрема питання етичного використання даних, захисту персональної інформації, ризик дискримінації через алгоритмічні упередження та розмивання меж між роботою та особистим життям.
Саме цим новим можливостям та викликам епохи ШІ й цифровізації був присвячений навчальний онлайн-семінар, організований 28 квітня Інститутом професійної освіти Національної академії педагогічних наук України, до участі в якому долучились і провідні інженери з охорони праці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
В програмі онлайн-семінару – лекції й дискусії на теми:
1. Цифровізація та штучний інтелект – нова ера праці:
- кібербулінг на робочому місці;
- кіберлоафінг – реакція співробітників на кібермобінг і технострес;
- симулятори віртуальної реальності в галузі промислової безпеки та охорони праці;
- імерсивне віртуальне середовище – оптичне вимірювання та здоров’я.
Спікер: провідний науковий співробітник відділу професійно-практичної підготовки Інституту професійної освіти НАПН України, кандидат технічних наук Ігор САЛІЙ.
2. Особливості охорони праці у воєнний час та в період екологічного відновлення України.
Спікер: завідувач сектору з охорони праці та цивільного захисту Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Наталія КУЗЬМЕНКО.
3. Європейська практика проходження навчання та організація охорони праці на підприємстві.
Спікер: інспектор-викладач безпеки та гігієни праці – Ігор КОШЕЛЄВ (Республіка Польща).
Основний меседж цього заходу та всієї кампанії Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі 2025 – заклик до роботодавців і працівників активно впроваджувати новітні технології та спільно працювати над створенням безпечного робочого середовища в цифрову епоху.
Джерела: Державна служба України з питань праці,
Інститут професійної освіти Національної академії педагогічних наук України