Міндовкілля: Черговий важливий крок для збереження та захисту річок зроблено!

21.03.2025
19:04

Кабінет Міністрів України схвалив Порядок обмеження прав водокористувачів, які здійснюють спеціальне водокористування. Він був розроблений на виконання затвердженого Урядом Плану дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось на 2024-2030 роки, повідомляє Міндовкілля.

Як відзначила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, у разі дефіциту води у річці умови спеціального водокористування можуть бути змінені або обмежені. Тобто зменшуватимуться ліміти забору та використання води для суб’єктів господарювання. А пріоритетність використання вод надаватиметься лише для питних і побутових потреб населення.

Дефіцит води у річці Рось спостерігається майже на всіх ділянках протягом всього року. Колись повноводна річка з багатим біорізноманіттям дедалі більше перетворюється на струмок. Якщо водокористувачі продовжуватимуть “експлуатувати” річку, “вижимаючи з неї останнє” – не складно уявити наслідки.

“Власне після затвердження водогосподарського балансу басейну річки Рось, Держводагентство вже враховує його результати при видачі дозволів на спецводокористування. У цьому році було надано низку відмов через наявність водного дефіциту. Однак до цього часу не був встановлений механізм обмеження прав водокористувачів, які вже мають дозволи. Наразі цю прогалину виправлено”, – розповіла Світлана Гринчук.

Варто зауважити, що дія Порядку поширюється не лише на річку Рось, але й на інші річки України. Тобто у разі настання маловоддя на річках або низького рівня води на водосховищах, загрози виникнення епідемій та епізоотій, аварій, забруднення вод, здійснення заходів запобігання стихійному лиху і ліквідації його наслідків застосовуватиметься механізм обмеження (відновлення) прав спецводокористувачів.

Порядок визначає покрокові дії центральних органів виконавчої влади у зазначених випадках – ДСНС, Держпродспоживслужби тощо.

Інформація про встановлення обмежень буде публічною та оприлюднюватиметься на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та офіційному вебсайті Державного агентства водних ресурсів України.

“Звичайно, є ще багато питань, які необхідно вирішити, – це і посилення відповідальності за порушення водоохоронного законодавства; зміни до Порядку видачі дозволів на спецводокористування та внесення змін до Водного Кодексу; управління безгосподарськими гідротехнічними спорудами тощо. Але крок за кроком ми втілюємо у життя план захисту та збереження водних ресурсів України”, – наголосила Світлана Гринчук.

Поділитися:

До уваги органів місцевого самоврядування та водокористувачів!
30.06.2025 13:21
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України пропонує долучитися до участі у конкурсі проєктних заявок 2025 року в межах Програми ЄС LIFE. Європейською Комісією у межах Програми ЄС…
28 червня — День Конституції України
28.06.2025 12:15
Це день, коли ми відзначаємо ухвалення Основного Закону, що гарантує наші права, визначає обов’язки держави й кожного громадянина — зокрема у сфері захисту довкілля. Від імені Українського народу…
Держводагентство: перший огляд реалізації ПУРБ – координуємо дії та плани
27.06.2025 19:07
27 червня у м. Одеса відбувся спільний комунікаційний захід щодо прогресу реалізації планів управління річковими басейнами та відзначення Міжнародного Дня Дунаю. Його організаторами виступили…