Синьо-жовтий прапор – національна святиня України

23 серпня Україна відзначає День Державного Прапора. Згадаймо про історію синьо-жовтого стяга, який став символом нескореності та боротьби українського народу за свою незалежність.

Державний прапор України має прадавню історію. Існують відомості, що ще до прийняття християнства на Русі жовто-блакитні барви символізували Київську Державу. Майже всі герби міст Київщини й України обрамлялися жовто-блакитними кольорами.

З XVIII століття полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорозького виробляли з блакитного полотнища, на якому жовтою фарбою наносили хрест, зорі, зброю, постаті святих.

Утвердження синьо-жовтого поєднання як українських національних кольорів відбулося під час європейської «весни народів». У червні 1848 року вперше синьо-жовтий прапор замайорів на міській ратуші Львова.

29 березня 1917 р. в Києві під час Свята свободи, українські солдати йшли окремою колоною під національними прапорами.

Офіційно стяг затвердили 27 січня 1918 року в Тимчасовому законі про флот УНР. 29 квітня на есмінцях і лінкорах, що базувалися у Севастополі, підняли українські прапори. Флагманський корабель «Георгій Побідоносець» подав сигнал про підняття стяга над українським Чорноморським флотом.

За часів радянської влади в УРСР жовто-блакитна символіка українського прапора (як і тризуб) була заборонена, а будь-які її прояви та відображення переслідувалися владою. Зі слів старожилів, наявність вдома синьо-жовтого стягу – пряма дорога на Соловки. Пройде 100 років і більшовицькі нащадки знову катуватимуть українців за вшанування своєї державної символіки.

4 вересня 1991 року національний синьо-жовтий прапор гордо замайорів над Верховною Радою України. 28 січня 1992 року Державний Прапор України затверджений Верховною Радою України. Це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, із співвідношенням ширини до довжини 2:3.

Державний Прапор як символ нашої країни є втіленням національної єдності, честі та гідності, традицій державотворення, історії та сьогодення.

З Днем Державного Прапора, Україно!

Джерело: Держводагентство, за інформацією Українського інституту національної пам’яті

Поділитися:
Вогнегасники від благодійників
23.08.2024 12:51
50 вогнегасників (порошкових і вуглекислотних) отримало Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів у якості гуманітарної допомоги від благодійної організації «Благодійний Фонд Братів…
Символ незламності: ключові моменти синьо-жовтого прапора у XX столітті
23.08.2024 10:34
Синьо-жовтий прапор є потужним символом незламності українського духу, особливо в умовах XX століття, коли боротьба за національну ідентичність і свободу набрала особливого значення. Один з…
Синьо-жовтий прапор – національна святиня України
23.08.2024 07:57
23 серпня Україна відзначає День Державного Прапора. Згадаймо про історію синьо-жовтого стяга, який став символом нескореності та боротьби українського народу за свою незалежність. Державний…