17-й рік поспіль відзначаємо День Сіверського Дінця – свято головної водної артерії сходу України. Вже вдруге – в умовах воєнного стану і активних бойових дій в регіоні. Втім, як і в мирні часи, у колі соратників та однодумців з різних куточків держави.
Цього року свято проходить під гаслом «На ековарті Сіверського Дінця» у форматі онлайн-конференції за участі понад 100 осіб з активним обговоренням екологічних викликів, посилених збройною агресією рф.
Учасників конференції привітали з Днем Сіверського Дінця начальник управління забезпечення водними ресурсами Держводагентства Марія Шпанчик, заступник голови громадської ради при Держводагентстві Павло Гвозденко та голова басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону Олександр Лихач.
![](/sites/sdbuvr.gov.ua/files/styles/compressor/1200x212/inline-images/page-1.jpg?itok=aLB5eHqY)
Попри всі складнощі воєнного часу, підготовка стратегічного документу для досягнення доброго екологічного стану вод – Плану управління річковим басейном Дону – здійснюється із дотриманням термінів розробки його елементів згідно з планом-графіком, затвердженим наказом Міндовкілля. Адже це є одним із зобов’язань України в частині імплементації вимог європейських директив у сфері екології та водних ресурсів.
Про чергові етапи підготовки ПУРБ Дону, головні водно-екологічні проблеми басейну та додаткові антропогенні тиски, а також про заходи, спрямовані на досягнення екологічних цілей, доповів присутнім начальник Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, заступник голови басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону Сергій Трофанчук.
А експертка екологічного консалтингу «Blue Rivers» Олена Марушевська докладно зупинилась на передбаченому порядком підготовки Планів управління річковими басейнами проведенні громадських обговорень перед поданням проєкту ПУРБ на затвердження до Кабінету Міністрів України у 2024 році.
![](/sites/sdbuvr.gov.ua/files/styles/compressor/1200x212/inline-images/page-2.jpg?itok=Hqh8QUn-)
Глибше й детальніше зануритись у проблематику басейну Сіверського Дінця дозволили виступи запрошених науковців і громадських діячів.
Кандидат біологічних наук Олександр Васенко, перший заступник директора з наукової роботи НДУ «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем», поділився результатами фундаментальних системних досліджень небезпечного впливу інвазійних видів на екосистему Сіверського Дінця.
Доктор філософії Ганна Больбот з Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН України, розкрила просторово-часові закономірності та вплив змін клімату на внутрішній розподіл стоку річок басейну Сіверського Дінця в межах України, що є вкрай актуальним в умовах маловодності регіону на фоні значної потреби у водних ресурсах для населення та виробництв Харківської, Донецької і Луганської областей.
А кандидат біологічних наук Геннадій Гончаров, т.в.о. завідувача науково-дослідного відділу НПП «Гомільшанські ліси», зосередив увагу на проблемах і перспективах об’єктів природно-заповідного фонду і Смарагдової мережі в басейні Сіверського Дінця як складової Плану управління річковим басейном Дону.
Про ревіталізацію річок, етапи реалізації проєкту і шляхи фінансування, в контексті обміну напрацьованим практичним досвідом на прикладі басейну річки Західний Буг у Львівській області, розповіла колегам Наталія Крута, заступник начальника Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну.
![](/sites/sdbuvr.gov.ua/files/styles/compressor/1200x211/inline-images/page-3.jpg?itok=JczoniVT)
А Лілія Гричулевич, експертка, волонтерка і координаторка міжнародних проєктів ГО «Чорноморський жіночий клуб», охоче поділилась досвідом міжнародної підтримки з питань управління водними ресурсами, ревіталізації річок та забезпечення стабільної роботи об’єктів водопостачання під час військових дій.
В рамках конференції відбулось підписання Меморандуму про співпрацю між громадською організацією "SCIENCE AT RISK Emergency Office" та Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів з метою підвищення рівня двосторонньої співпраці з питань управління водними ресурсами і моніторингу поверхневих вод шляхом проведення спільних наукових, інформаційних, благодійних, освітніх та культурних заходів.
![](/sites/sdbuvr.gov.ua/files/styles/compressor/1200x211/inline-images/page-4.jpg?itok=kF-Z1IJd)
Ліричними відступами від формату наукових обговорень прозвучали виступи творчих особистостей, які за покликом серця щиро переймаються питаннями довкілля і нещодавно долучались до висвітлення екологічних проблем басейну Сіверського Дінця. Своїми враженнями від зйомок на сході України ділились Анастасія Тейлор-Лінд, англійсько-шведська фотожурналістка, авторка матеріалів для медіа-спільноти «National Geographic» та Олеся Моргунець-Ісаєнко, членкиня Української кіноакадемії, режисерка документального фільму «І кожна річка».
![](/sites/sdbuvr.gov.ua/files/styles/compressor/1200x211/inline-images/page-5.jpg?itok=x6KmFVvO)
Двогодинна онлайн-конференція завершилась побажаннями якнайскорішої перемоги і повоєнного відновлення екосистем басейну Сіверського Дінця задля мирного й екологічно здорового майбутнього.