Держводагентство: вплив війни на водні ресурси проникає в усі сектори економіки і вже давно перетнув національні кордони

«Водна безпека стає глобальною проблемою. Через збройну агресію рф Україна змушена боротися за суверенітет, державну цілісність, життя мільйонів людей та майбутнє природи. Ракетні удари, вибухи та артилерійські обстріли несуть «смерть» для довкілля, забруднюючи його небезпечними речовинами», – на цьому наголосив заступник Голови Державного агентства водних ресурсів України Ігор Гопчак під час Глобального семінару з питань водних ресурсів, сільського господарства та зміни клімату, повідомляє вебсайт відомства.

Форум, присвячений питанням кліматичних змін проходить 17-18 жовтня у Женеві. Учасники з багатьох країн світу в офлайн та онлайн форматах обговорюють проблеми змін клімату в контексті водної та продовольчої безпеки.

Обговорюючи питання водних ресурсів, сільського господарства та зміни клімату, не можна оминати питання війни рф в Україні. Адже уражені війною території та населення, яке там проживає, залишаються без належного доступу до води та санітарних умов, що може спричинити поширення інфекцій, вірусів та хвороб.

«Сьогодні ми є свідками приголомшливої гуманітарної катастрофи, яка, окрім жахливих людських втрат, економічних збитків, руйнує довкілля, тримає у постійній напрузі через ризик радіаційної катастрофи та спричиняє додаткові викиди парникових газів, наслідки яких відчуватимуть далеко за межами національних кордонів нашої держави», – наголосив Ігор Гопчак.

Окрім того, внаслідок військових дій зазнали пошкоджень та руйнувань об’єкти критичної інфраструктури. Минулого тижня країна-терорист атакувала і продовжує атакувати енергетичні об’єкти України. Через нестабільне електропостачання очисні споруди працюють неефективно, що призводить до потрапляння у водні об’єкти неочищених стічних вод, нафтопродуктів, важких металів та небезпечних хімічних речовин. Вже зараз у річках на деокупованих територіях фіксується перевищення концентрації ртуті, міді, цинку, марганцю.

Вплив війни на водні ресурси проникає в усі сектори економіки та вже давно перетнув національні кордони. Повномасштабне вторгнення рф в Україну порушило системи виробництва, переробки та постачання продовольства, зокрема, на міжнародний ринок.

Україна тривалий час позиціонується як гарант продовольчої безпеки у багатьох країнах світу завдяки потужному продовольчому експорту. Країна стабільно входить до п’ятірки провідних світових експортерів зернових, зернобобових та олійних. Внесок до світового продовольчого ринку у 2021 р. був еквівалентним забезпеченню харчуванням близько 400 млн. осіб.

Сьогодні понад 30% території України або небезпечні для виробництва, або окуповані. Частина сільськогосподарських угідь пошкоджена та замінована, зруйнована сільськогосподарська інфраструктура, складські приміщення, транспортні та енергетичні об’єкти. Через блокування морських портів були порушені логістичні та економічні зв’язки.

«Але навіть в таких умовах ми вже починаємо відбудовувати зруйноване, оцінювати збитки та шкоду і планувати відновлення України. Ми відчуваємо підтримку світової спільноти й сподіваємося на подальшу тісну співпрацю і допомогу в боротьбі за право гідно жити на своїй землі», – резюмував заступник Голови Держводагентства.

Поділитися:
Якісний стан водних об’єктів суббасейну Сіверського Дінця у жовтні 2024 року
22.11.2024 15:22
Лабораторія моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів продовжує виконання моніторингу поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця району…
Вільні річки – шлях до екологічної рівноваги
20.11.2024 19:57
20 листопада команда громадської спілки «Всесвітній фонд природи Україна» (WWF-Україна) в рамках своєї діяльності спільно з Басейновим управлінням водних ресурсів річок Прут і Сірет у м.&nbsp…
Міжвідомча комісія узгодила оптимальні режими роботи водосховищ і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця на осінньо-зимовий період 2024-2025 років
14.11.2024 13:30
14 листопада в режимі онлайн відбулось засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця району…