«Російська агресія перетворила найродючіші у світі чорноземи у величезне мінне поле. Майже третина території України – близько 200 тис. кв. км – потребуватиме розмінування», – про це під час Форуму співробітництва в галузі безпеки країн-учасниць ОБСЄ заявив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Євгеній Федоренко, повідомляє вебсайт відомства. Загальну суму збитків від завданої шкоди довкіллю України від агресії рф за майже 8 місяців війни оцінюється у понад 37 мільярдів євро.
Цим актуальним і гострим на часі питанням була присвячена Міжнародна науково-практична конференція «Сучасний стан ґрунтового покриву України в умовах збройної агресії російської федерації», що відбулась 20 жовтня з нагоди Всесвітнього дня ґрунту 2022.
Її організаторами виступили Міністерство аграрної політики та продовольства України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Національна академія аграрних наук України, Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), Державний біотехнологічний університет, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна та Національний науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського».
А географія учасників та спікерів охоплювала наукову спільноту України, Німеччини, Італії, США, Мексики, Австралії. До участі у конференції в онлайн-форматі долучились і фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
Виступи доповідачів стосувались аналізу впливу збройної агресії та воєнних дій на сучасний стан ґрунтового покриву, агровиробничу діяльність і стан навколишнього природного середовища в Україні, в тому числі механічної та фізичної деградації орних ґрунтів, погіршення стану ґрунтової біоти і порушення процесів ґрунтоутворення, моніторингу хімічного та ризикам радіоактивного забруднення ґрунтів. Розглянули можливості використання безкоштовних джерел супутникових даних (космічних знімків) для дистанційного дослідження стану ґрунтів, постраждалих від ведення бойових дій.
Говорили й про реалії та перспективи оцінки шкоди та збитків, завданих земельному фонду і ґрунтовим ресурсам внаслідок військової агресії рф; а також про необхідні заходи з відновлення українських ґрунтів. Науковці пропонували використовувати вітчизняний та міжнародний досвід ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій в Україні, що включає рекультивацію, меліорацію, ремедіацію та відновлення деградованих ґрунтів, зокрема, відновлення ґрунтів, забруднених нафтопродуктами внаслідок воєнного пошкодження нафтопереробних заводів, трубопроводів і резервуарів; підвищення родючості ґрунту шляхом вирощування багаторічних злакових біоенергетичних культур, тощо.
Говорячи про перспективні напрями міжнародної підтримки України, професор Раві Найду з Університету Ньюкасла (Австралія), директор Глобального центру відновлення навколишнього середовища, Голова INSOP – Міжнародної мережі забруднення ґрунтів ГҐП/ФАО, наголосив на важливості сприяння міжнародній технічній співпраці для врегулювання впливу збройних конфліктів на землю і висловив солідарність з українськими колегами у цей важкий для країни час.
За результатами роботи конференції її учасники отримають сертифікат та електронний збірник тез. Відеозапис онлайн-трансляції заходу можна подивитись на сторінці ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» у Facebook.