Через бойові дії під загрозою знищення перебувають майже 200 територій Смарагдової мережі

За підрахунками науковців, під загрозою знищення перебувають майже 200 територій Смарагдової мережі, повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Це 2,9 млн га, які потребують охорони на загальноєвропейському рівні та важливі для рідкісних у Європі видів і природних оселищ.

Наразі деякі з таких ареалів рідкісних та ендемічних видів і оселищ опинилися у зоні активних бойових дій, що охопили третину площ природно-заповідного фонду України. Наприклад, це цілинні нерозорані степи, крейдяні схили на Донеччині, приморські екосистеми у південних областях, болота на півночі. Значних втрат зазнають заповідники та національні парки, на територіях яких ростуть тисячі видів рослин, занесених до Червоної книги України. Бойові дії порушують спокій диких тварин, які або гинуть, або намагаються втекти з гарячих точок.

Рух важкої техніки, будівництво фортифікаційних споруд і бойові дії пошкоджують ґрунтовий покрив, що призводить до деградації рослинного покриву і посилює вітрову та водну ерозії. Під час детонації ракет та артилерійських снарядів окислюються навколишні ґрунти, деревина, дернина, конструкції, а також утворюється низка хімічних сполук — чадний газ, бурий газ, діоксид азоту, формальдегід тощо, велика кількість токсичної органіки. Тож серед наслідків військових дій будуть руйнування екосистем, забруднення ґрунтів, зменшення біорізноманіття, зростання кількості шкідників у лісах.

Нагадаємо, що території Смарагдової мережі є значною частиною природоохоронної мережі Європи, яка охороняється в рамках законодавства Європейського Союзу та Ради Європи. За підсумками онлайн-перемовин в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця з Єврокомісаром з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюсом Сінкявічюсом, Україна отримає доступ до європейських довкіллєвих програм LIFE та Copernicus, що гарантує допомогу нашій державі у подоланні шкоди для довкілля від дій окупантів як під час воєнних дій, так і після перемоги у відбудовний період.

Поділитися:
Якісний стан водних об’єктів суббасейну Сіверського Дінця у жовтні 2024 року
22.11.2024 15:22
Лабораторія моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів продовжує виконання моніторингу поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця району…
Вільні річки – шлях до екологічної рівноваги
20.11.2024 19:57
20 листопада команда громадської спілки «Всесвітній фонд природи Україна» (WWF-Україна) в рамках своєї діяльності спільно з Басейновим управлінням водних ресурсів річок Прут і Сірет у м.&nbsp…
Міжвідомча комісія узгодила оптимальні режими роботи водосховищ і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця на осінньо-зимовий період 2024-2025 років
14.11.2024 13:30
14 листопада в режимі онлайн відбулось засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця району…