Водозабезпечення в літню межень: подолання викликів маловоддя завдяки прийняттю ефективних рішень

Завершилось календарне літо 2019 року, але маловодний період ще триває. І фахівці-водники знають, що комфортні умови для рекреації на Сіверському Дінці разом з гарантованим забезпеченням умов для спеціального водокористування великого і складного водогосподарського комплексу Харківської, Донецької і Луганської областей – це результат своєчасного прийняття ефективних управлінських рішень.

Цього року були затверджені водогосподарські баланси для басейну Сіверського Дінця, розроблені на підставі оцінки багаторічніх гідрологічних спостережень, які підтвердили наявність дефіцитних ділянок по руслу основної ріки та її найбільш навантажених приток у сучасних умовах.

Але ця проблема для басейну Сіверського Дінця існувала завжди, і сприймалась вона фахівцями Сіверсько-Донецького БУВР майже як норма життя, як подолання щорічних викликів:

- навесні за відсутності (протягом багатьох років поспіль!) водопілля – створити необхідні запаси води у великих руслових водосховищах – регуляторах стоку – Печенізькому (383 млн.м3) на р. Сіверський Донець та Червонооскільському (435 млн.м3) на р. Оскіл, розташованих у Харківській області;

- влітку та восени – оптимально ці запаси води розподілити між усіма учасниками водогосподарського комплексу і, в першу чергу, забезпечити гарантоване питне водопостачання населення Харківської, Донецької і Луганської областей.

2019 рік не став винятком в частині викликів маловоддя та виявився показним в частині прийняття дієвих управлінських рішень у встановленні режимів роботи Печенізького та Червонооскільського водосховищ.

Все як завжди: на початку літньо-осінньої межені на засіданні Міжвідомчої комісії встановили режими роботи водосховищ комплексного призначення та основних водогосподарських систем (таких як канал Сіверський Донець-Донбас), до речі, дослухаючись до пропозицій операторів цих об’єктів, а от досягти з ними такої взаємодії, щоб протягом всього літа працювати скидами з Печенізького водосховища 12 м3/с та з Червонооскільського – 22 м3/с, не скорочуючи їх, незважаючи на численні звернення КП «Компанія «Вода Донбасу», – це вперше за останні роки!

Слід визнати, що рекомендації басейнового управління з цього питання були виконані, і на сьогодні ми маємо наповнення обох водосховищ в зоні гарантованої водовіддачі, а сезон відпочинку для громадян пройшов без скарг на погіршення якості води, на відміну від 2016 та 2017 років, коли спостерігались негативні явища на р. Оскіл нижче Червонооскільского водосховища зі зниженням розчинного кисню майже до нуля.

Але між тим найбільш гарячою точкою залишається водозабір з р. Сіверський Донець для потреб населення Луганської області КП «Попаснянський районний водоканал» у с. Білогорівка.

Не обійшлося без загострення ситуації і цього року – зі зниженням рівнів води в районі цього водозабору майже до критичних (46,45 мБС). Слід зазначити, що аналітично-диспетчерською службою Сіверсько-Донецького БУВР здійснюється щоденний збір даних про витрати та рівні води у р. Сіверський Донець, а також виконується контроль рівнів води у місцях руслових водозаборів, у порівнянні з мінімальними рівнями сталої їх роботи, які були отримані від підприємств та внесені до бази даних.

Дефіцитність окремих ділянок р. Сіверський Донець в межах Донецької і Луганської областей, розрахованих на папері водогосподарських балансів, на превеликий жаль, підтверджується і в реальності!

Так, цього року запуск Слов’янської ТЕС після чергового ремонту відбувся дуже в недоречний час – наприкінці червня в розпал високих температур повітря та вираженої тенденції до спаду рівнів води у річках (вже майже щороку витрати по р. Казенний Торець у м. Краматорську – перелив через греблю Гебеля становить 0 м3/с (!), що виключає цю притоку з прибуткової складової водогосподарського балансу на ділянці Сіверського Дінця у Донецькій області).

Включення берегових насосних станцій Слов’янської ТЕС хай і короткочасно (протягом доби), але спричинило різке зниження рівнів води у р. Сіверський Донець на 22 см, і відповідне їх зниження в районі водозабору КП «Попаснянський районний водоканал» у с. Білогорівка.

Система водопостачання Слов’янської ТЕС для потреб охолодження передбачає повернення використаної у ставах-охолоджувачах води через р. Казенний Торець у р. Сіверський Донець, але із запізненням від 11 годин до 1 доби, тому запорукою сталої роботи нижче розташованих руслових водозаборів, включно з питним для потреб населення Луганської області, мають бути координовані дії водокористувачів.

Така координованість забезпечується Сіверсько-Донецьким БУВР, що дозволяє своєчасно сповіщати КП «Попаснянський районний водоканал» про очікуване зменшення рівнів води у річці для вжиття відповідних попереджувальних заходів щодо коригування режимів роботи водозабірних споруд без негативних наслідків.

Інформування населення про управлінські заходи, що вживаються Сіверсько-Донецьким БУВР, як органом управління в басейні Сіверського Дінця, є важливою складовою формування довіри до державних органів влади на місцях, головною метою яких є забезпечення охорони та раціонального використання водних ресурсів за басейним принципом та принципом рівного права всіх у доступі до них.

Поділитися:
Онлайн-семінар: Кількісне планування управління водними ресурсами в східних країнах-партнерах
08.07.2024 19:09
8 липня начальник та фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів узяли участь в онлайн-семінарі на тему кількісного планування управління водними ресурсами у східних країнах…
Продовжуємо допомагати силам оборони Донеччини
05.07.2024 15:32
Напередодні десятої річниці звільнення Слов’янська і Краматорська від проросійських терористів силам оборони Донеччини передано чергову партію «їжаків». Спеціальні шипи з арматури і металу,…
Відзначаємо десяту річницю звільнення Слов’янська від проросійських терористів
05.07.2024 14:13
5 липня 2024 року виповнилось 10 років з того пам’ятного дня, коли жовто-блакитний національний прапор знов замайорів над Слов’янськом. Після понад двомісячної окупації російськими найманцями і…