Державний моніторинг поверхневих вод в басейні Сіверського Дінця – впевнено крокуємо до європейських стандартів

Ключовим пріоритетом водної сфери у 2020 році визначено впровадження європейських підходів до моніторингу вод в Україні. Важливим кроком у цьому є облаштування 4 базових лабораторій системи Держводагентства, що мають забезпечити отримання інформації щодо хімічного стану масивів поверхневих вод за європейськими стандартами.

Одна з них – басейнова лабораторія моніторингу вод та ґрунтів Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.

Саме в басейні Сіверського Дінця уперше серед річкових басейнів України ще з початку 2019 року розпочато виконання діагностичного моніторингу за новим законодавством та європейськими вимогами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод» (докладніше).

Протягом року системні спостереження в рамках затвердженої програми виконувалися на річках басейну Сіверського Дінця в Харківській, Донецькій і Луганській областях у 34 точках на 25 масивах поверхневих вод з 699, які були виділені за типами у 2018 році.

Можливості басейнової лабораторії Сіверсько-Донецького БУВР з морально і технічно застарілим обладнанням дозволяли виконувати обмежений перелік досліджень забруднюючих речовин, визначений наказом Мінприроди від 06.02.2017 № 45 «Про затвердження Переліку забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод» (докладніше).

Нове сучасне лабораторне обладнання, отримане в рамках «Програми економічного та соціального розвитку Донецької області на 2019 рік» за рахунок коштів Донецького обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, значно розширить функціональні можливості басейнової лабораторії моніторингу вод та ґрунтів і дасть змогу виконувати вимірювання за суттєво збільшеним переліком забруднюючих речовин.

Вже з ІІ півріччя 2020 року буде відновлено виконання діагностичного моніторингу в басейні Сіверського Дінця на більшій кількості масивів (56) у 65 пунктах моніторингу з виконанням вимірювань на новому обладнанні у відповідності з визначеними переліками речовин, включно зі специфічними для басейну Сіверського Дінця.

Також з ІІ півріччя 2020 року буде започатковано виконання діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод по суміжних басейнах – річок Приазов’я та Нижнього Дніпра з виконанням досліджень зразків води річок Донецької, Харківської, Дніпропетровської, Запорізької областей) у басейновій лабораторії моніторингу вод та ґрунтів Сіверсько-Донецького БУВР (м. Слов’янськ).

На підготовчому етапі в 2019 році проведено капітальний ремонт приміщень басейнової лабораторії за рахунок коштів Державного фонду розвитку водного господарства для створення належних умов розміщення та експлуатації нового обладнання. З початку 2020 року триває монтаж і наладка отриманих лабораторних приладів, а також освоєння їх фахівцями лабораторії. Це, зокрема:

• трьохквадрупольний хроматомас-спектрометр GCMS-TQ8050NX Shimadzu для визначення органічних речовин, монтаж та наладку якого виконано з 15 по 17 січня 2020 року сервіс-інженером ТОВ «ШИМЮКРЕЙН» – офіційним представником Shimadzu в Україні.

З 3 по 7 лютого проведено навчання фахівців басейнової лабораторії моніторингу вод та ґрунтів роботі на хроматомас-спектрометрі, встановлено методи визначення речовин. Наразі виконується калібровка приладу в режимі онлайн з сервіс-інженером ТОВ «ШИМЮКРЕЙН».

• оптико-емісійний спектрометр з індуктивно-зв’язаною плазмою Avio 200 для визначення важких металів. Монтаж та наладку оптико-емісійного спектрометра виконано з 4 по 5 лютого начальником сервісного відділу ТОВ «СОК ТРЕЙД» – офіційним представником PerkinElmer в Україні.

З 10 по 14 лютого хімік-методист ТОВ «СОК ТРЕЙД» проводив перший етап навчання фахівців басейнової лабораторії роботі на означеному приладі та встановлення методу визначення важких металів.

Як бачимо, Держводагентством здійснюються серйозні кроки на шляху запровадження кращих практик моніторингу вод згідно з європейськими нормами. На зміну технічно та морально застарілому обладнанню прийшли сучасні високочутливі прилади, що розмістились у спеціально відремонтованих приміщеннях з потужними вентиляційними системами та надійним захистом від пилу. Досліджувані показники наразі відповідають вимогам Водної Рамкової Директиви Європейського Союзу, а достовірність результатів буде підтверджуватись акредитацією ISO 17025.

Поділитися:
Онлайн-семінар: Кількісне планування управління водними ресурсами в східних країнах-партнерах
08.07.2024 19:09
8 липня начальник та фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів узяли участь в онлайн-семінарі на тему кількісного планування управління водними ресурсами у східних країнах…
Продовжуємо допомагати силам оборони Донеччини
05.07.2024 15:32
Напередодні десятої річниці звільнення Слов’янська і Краматорська від проросійських терористів силам оборони Донеччини передано чергову партію «їжаків». Спеціальні шипи з арматури і металу,…
Відзначаємо десяту річницю звільнення Слов’янська від проросійських терористів
05.07.2024 14:13
5 липня 2024 року виповнилось 10 років з того пам’ятного дня, коли жовто-блакитний національний прапор знов замайорів над Слов’янськом. Після понад двомісячної окупації російськими найманцями і…