Про це йдеться у звіті дослідження Світового банку про вплив зміни клімату на ключові сектори економіки України, проведеному за ініціативи Міндовкілля. Дослідження є першою детальною оцінкою потенційних наслідків зміни клімату для України на основі декількох сценаріїв.
За останні 60 років клімат в Україні суттєво змінився. Ми відчуваємо прискорення зростання температури на 0,4 - 0,6 С за десятиліття. Що, за свідченням експертів, перевищує середнє значення в Європі та у кілька разів перевищують світові темпи, повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Ірина Ставчук: “Наслідки зміни клімату вже відчуваються в Україні - лише в 2020 році від посух, пожеж та затоплень обсяги економічних втрат сягали 25 млрд гривень, тому Для України важливо вже зараз розпочати впроваджувати дієві адаптаційні заходи. Цього року була прийнята Стратегія з екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату та відповідний операційний план заходів. Також найближчим часом Кабінет Міністрів розгляне концепцію науково-технічної програми в сфері зміни клімату до 2030 року”.
Презентовано результати досліджень впливу зміни клімату в Україні
Експерти проаналізували:
-
як зміниться клімат в Україні протягом 21 століття?
-
як зміна клімату вплине у цілому на країну, на сільське та лісове господарства?
-
які адаптаційні заходи має впроваджувати Україна?
-
які різні сценарії зміни клімату до 2100 року вплинуть на розвиток економіки України?
Увага науковців була зосереджена на двох сценаріях, які розглядають можливі зміни клімату в Україні у 21 столітті:
-
при зниженні викидів парникових газів та реалізації заходів з адаптації до кліматичної змін - глобальне потеплінні на 2,4°C до 2100 року;
-
при “звичайному ході справ” - підвищення температури на 4,3 ° C до 2100 року.
Під час дослідження застосовані сучасні кліматичні моделі і воно є деталізованою оцінкою з кліматичним прогнозом для понад 7400 географічних точок по всій країні.
Дослідження є корисним українським науковцям, які досліджують кліматичну кризу та аналізують кліматичні дані. В результаті проекту були змодельовані кліматичні показники по усій Україні, які зберігатимуться на серверах Українського гідрометеорологічного інституту і будуть доступні українським науковцям. Ці дані можуть бути використані для оцінки кліматичних ризиків та планування заходів адаптації у різних секторах національної економіки, у тому числі на регіональному рівні.
Головні висновки звіту:
-
Річні температури постійно змінюватимуться протягом століття. Це, ймовірно, призведе до змін у режимі річних опадів, підвищення температури повітря влітку та збільшення посух на півдні та сході України. Згідно із одним зі сценаріїв, до кінця століття, на Півдні буде понад 100 тропічних ночей і до 135 літніх днів на рік.
-
Щороку кількість опадів збільшуватиметься та ставатиме нерівномірною. Взимку їх кількість збільшиться, а влітку, навпаки, зменшиться;
-
Аномальна спека, грози, сильні опади, дощові та річкові повені, посухи, град, шквали, торнадо, сильні снігопади, дощі, що утворюють ожеледицю, налипання мокрого снігу - їх частота та інтенсивність лише зростатимуть.
-
Врожаї для всіх сільськогосподарських культур будуть істотно коливатися.
-
Тривалі посухи призведуть до погіршення здоров’я лісу, збільшення рівня загибелі дерев та лісових пожеж. Відбудеться значне скорочення площ, придатних для вирощування ялини, бука, сосни та дуба.
-
Зміна клімату матиме більший вплив на одні області, ніж на інші. Найбільше постраждають Черкаська, Херсонська, Кіровоградська, Полтавська та Вінницька.
-
Через зниження вартості сільськогосподарського виробництва найбільших втрат та зростання бідності та нерівності зазнають у Харківській, Кіровоградській, Львівській, Луганській та Житомирській областях.
-
Для України важливо вже зараз розпочати впроваджувати дієві адаптаційні заходи. Адже це може значно зменшити наслідки зміни клімату.
Детальне резюме дослідження.pdf (733 Кб)
Детальне резюме дослідження англійською мовою.pdf (5470 Кб)