Урядом затверджені головні стратегічні євроінтеграційні документи для 8 основних річкових басейнів України

1 листопада Кабінет Міністрів України затвердив перші шестирічні плани управління річковими басейнами для 8 річкових басейнів України: Дніпра, Південного Бугу, Дністра, Дону, Вісли, річок Причорномор’я, Приазов’я та Криму (до 2030 року).

Прийняття планів управління річковими басейнами – це євроінтеграційне зобов’язання України відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС та один із ключових індикаторів у секторі «Якість води» під час переговорного процесу щодо вступу України до ЄС.

«Це «дорожні карти» про те, як на практиці покращити якість поверхневих та підземних вод. Вони допоможуть оцінити стан українських водних ресурсів, зокрема внаслідок впливу військових дій, а також визначити шляхи досягнення «доброго» стану вод», – зазначила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.

План управління річковим басейном розробляється з метою досягнення екологічних цілей, визначених для кожного району річкового басейну, в установлені строки.

Стратегічною екологічною ціллю для всіх районів річкових басейнів є досягнення/підтримання «доброго» стану вод.

Реалізація планів управління річковими басейнами спрямована на вирішення наступних головних водно-екологічних проблем:

  • забруднення поверхневих вод органічними, біогенними та небезпечними речовинами;
  • гідроморфологічні зміни;
  • забруднення та виснаження підземних вод;
  • зміна клімату;
  • зменшення впливу інфраструктурних проєктів на стан вод;
  • засмічення водних об’єктів побутовими відходами;
  • біологічне забруднення (поширення інвазійних видів);
  • вплив воєнних дій.

Плани управління річковими басейнами були підготовлені відповідно до строків, визначених у Додатку ХХХ до Угоди про асоціацію з ЄС. Вони відображають найкращі наявні експертні знання, використані відповідно до керівних принципів Спільної стратегії впровадження ЄС.

Україною використано досвід Словаччини, Румунії, Польщі, Угорщини, Франції та Естонії.

Для формування заходів планів управління річковими басейнами проведено комунікаційні заходи з органами місцевої влади та місцевого самоврядування.

Розроблення планів управління річковими басейнами в Україні ускладнювалось обмеженою доступністю та якістю інформації і надійних даних для більшості масивів поверхневих вод та масивів підземних вод, і воєнні дії лише погіршили цю ситуацію.

Проте попри війну Україна продовжує тримати активний темп у імплементації вимог директив ЄС, а саме Директиви №2000/60/ЄС про встановлення рамок діяльності Співтовариства у сфері водної політики.

Плани управління річковими басейнами охоплюють також річкові басейни України, що перебувають під повною або частковою тимчасовою окупацією російською федерацією територій України – басейни річок Криму та Приазов’я, Дніпра, Дону. Тому затвердження планів є важливим для посилення позиції захисту українських вод на міжнародній арені.

Над розробленням планів управління річковими басейнами працювала велика команда:

  • органи державної влади – Міндовкілля та Держводагентство, спільно з ДСНС Держгеонадрами, Мінінфраструктури;
  • наукові установи – Інститут гідробіології НАН України, Український гідрометеорологічний інститут ДСНС України та НАН України;
  • національні експерти – Blue Rivers Екологічний консалтинг;
  • європейські експерти – Міжнародний водний офіс (Франція) та Агенція навколишнього середовища Австрії;
  • міжнародні організації – ЄЕК ООН, ОБСЄ; WWF-Україна;
  • Асоціація водоканалів України.

Плани управління річковими басейнами підготовлено у відповідності до підходів Директиви № 2000/60/ЄС про встановлення рамок діяльності Співтовариства у сфері водної політики та за підтримки європейських партнерів – програми EU4Environment: Water and Data. Зокрема, командою експертів ЄС (OiEau та UBA) зазначено, що результати першого циклу планів управління річковими басейнами України є прийнятними та такими, що відповідають вимогам зазначеної Директиви ЄС.

Отже сьогодні ми маємо головний стратегічний документ європейського зразка для 8 річкових басейнів.

Наступний крок – реалізація заходів планів управління річковими басейнами.

Плани управління річковими басейнами будуть розміщені на офіційних вебсайтах Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державного агентства водних ресурсів України, басейнових управлінь та регіональних офісів водних ресурсів.

Джерела: Міндовкілля, Держводагентство

Поділитися:

Вільні річки – шлях до екологічної рівноваги
20.11.2024 19:57
20 листопада команда громадської спілки «Всесвітній фонд природи Україна» (WWF-Україна) в рамках своєї діяльності спільно з Басейновим управлінням водних ресурсів річок Прут і Сірет у м.&nbsp…
Міжвідомча комісія узгодила оптимальні режими роботи водосховищ і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця на осінньо-зимовий період 2024-2025 років
14.11.2024 13:30
14 листопада в режимі онлайн відбулось засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця району…
Шведський досвід покращення хімічного стану поверхневих вод завдяки створенню лісових насаджень у прибережних зонах
12.11.2024 15:12
12 листопада начальник і фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів узяли участь в онлайн-семінарі «Створення лісових насаджень в прибережних зонах задля покращення хімічного…