Стан питної води у Слов'янську в умовах повномасштабної війни за даними громадських досліджень

На запрошення осередку громадянського суспільства "Друкарня" 15 лютого фахівці Сіверсько-Донецького БУВР долучились до онлайн-обговорення у форматі відеоконференції презентації звіту "Стан питної води у Слов'янську в умовах повномасштабної війни".

Дослідження якості джерел водопостачання громади міста Слов'янськ у надзвичайних умовах війни проводилось учасниками та експертами Української мережі підтримки громадських досліджень «Довкола» у партнерстві з учасниками спільнот Осередку громадянського суспільства «Друкарня» та Наукового товариства «ECODIIT» кафедри «Екологічна та цивільна безпека» Дніпровського інституту інфраструктури і транспорту Українського державного університету науки і технологій.

Волонтерами-активістами у грудні 2022 року було відібрано проби питної води з систем централізованого водопостачання м. Слов’янськ (у вибіркових точках мережі), а також з вибіркових підземних джерел нецентралізованого водопостачання (свердловин та колодязів), які використовують мешканці міста для альтернативного водопостачання громади у надзвичайних умовах війни.

Дослідження проб води виконувалось інструментально-лабораторними методами на базі ТОВ «Укрхіманаліз» з метою еколого-гігієнічної оцінки якості води та ризиків для населення.

Звіт з результатами досліджень презентували учасникам заходу експерти: Максим Сорока, координатор мережі «Довкола», доцент кафедри «Екологічна та цивільна безпека» Українського державного університету науки і технологій та Даніїл Блінов, еколог, експерт мережі «Довкола» та свого часу активний учасник еколого-патріотичних заходів до Дня Сіверського Дінця.

Як відзначив в обговоренні результатів дослідження начальник Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів Сергій Трофанчук, на стан якості поверхневих і підземних вод, безумовно, мають вплив наслідки повномасштабних військових дій у регіоні внаслідок збройної агресії рф. Це і розриви снарядів, і затоплена техніка, і розливи паливно-мастильних матеріалів, руйнування очисних споруд і порушення їх технологічного процесу та, як наслідок, потрапляння неочищених стічних вод у водні об’єкти, а також пошкодження гідротехнічних споруд водосховищ і безповоротні втрати ресурсу, так необхідного для підтримання водності річки Сіверський Донець, яка є основним джерелом для водопостачання населення на сході України.

Повною мірою оцінити екологічну шкоду стане можливим вже після нашої перемоги, зазначив Сергій Трофанчук. На часі ж фахівці лабораторії моніторингу вод Східного регіону фіксують підвищені концентрації (відносно багаторічних значень, але без перевищень нормативів) по групі азоту та наявність у річковій воді нафтопродуктів (що раніше не спостерігалось), що може бути ознакою неефективної роботи очисних споруд і впливом військових дій.

Втім, приємно було почути від експертів, що питна вода з централізованих джерел водопостачання у м. Слов’янську станом на грудень 2022 року є умовно придатною для питних потреб у надзвичайних умовах (без перевищення санітарних норм). На відміну від альтернативних джерел водопостачання (колодязів, свердловин), вода в яких традиційно для Слов’янська має підвищений вміст розчинених солей, а також подекуди ознаки нітратного забруднення.

За порадами експертів, для покращення органолептичних властивостей водопровідної води достатньо користуватись стандартними побутовими фільтрами, а для вживання в якості питної води з досліджених підземних джерел водопостачання все ж таки використовувати додаткове спеціальне очищення.

З іншими порадами експертів та деталізованим описом якості питної води у Слов'янську за результатами громадських досліджень можна ознайомитись на вебсайті Осередку громадянського суспільства "Друкарня".

Поділитися:
Впровадження найкращих доступних технологій та методів управління: перспективи для України та досвід Європи і світу
28.09.2023 12:34
27 вересня начальник та фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів долучилися до участі в онлайн-зустрічі з міжнародними експертами, представниками громадськості та…
Якісний стан водних об’єктів суббасейну Сіверського Дінця у серпні 2023 року
23.09.2023 09:38
Лабораторія моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів продовжує виконання моніторингу поверхневих вод у суббасейні Сіверського Дінця району…
Сформовано новий персональний склад басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону на наступні п’ять років
22.09.2023 15:01
21 вересня, у святковий День Сіверського Дінця, у форматі відеоконференції відбулись установчі збори заінтересованих сторін з питань формування нового складу басейнової ради Сіверського Дінця та…