Спільний комунікаційний захід Міндовкілля та Держводагентства щодо координації дій стейкхолдерів у період реалізації ПУРБ (2025-2030 роки)

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Державне агентство водних ресурсів України провели спільний комунікаційний захід, присвячений координації дій стейкхолдерів у період реалізації першого циклу Планів управління річковими басейнами (ПУРБ) на 2025-2030 роки, повідомляється на вебсайті Держводагентства.

В заході взяли участь Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, заступник Міндовкілля Сергій Власенко та т.в.о. Голови Держводагентства Ігор Гопчак, а також представники Міністерства розвитку громад та територій України, басейнових управлінь водних ресурсів Держводагентства, голови басейнових рад, Представництва ЄС в Україні, команди підтримки реформ Міндовкілля, експертні організації – Blue Rivers, експерти Програми ЄС EU4Environment: Water Resources and Environmental Data.

У своєму виступі т.в.о. Голови Держводагентства Ігор Гопчак зазначив про важливість прийняття планів управління річковими басейнами як одного з індикаторів виконання євроінтеграційних зобов’язань України у сфері охорони довкілля і, зокрема, у сфері управління водними ресурсами та передумовою вступу України до ЄС.

Як відомо, Урядом України наприкінці 2024 року затверджено плани управління річковими басейнами (ПУРБ) для 9 річкових басейнів України (Дунаю, Дністра, Дніпра, Дону, Південного Бугу, Вісли, річок Приазов’я, Причорномор’я, Криму).

Ігор Гопчак поінформував щодо Висновку європейських експертів стосовно українських ПУРБ: «Незважаючи на дуже обмежені дані та інформацію про поверхневі, прибережні та підземні води, ці дев’ять ПУРБ разом із додатками були підготовлені з відповідною якістю. Вони достатньою мірою відповідають вимогам Водної Рамкової Директиви, як це було у випадку з подібними планами першого циклу в країнах-членах ЄС. Отже, маємо чудовий результат у світлі неповної бази даних у країні та великих проблем, спричинених російською війною. Прийняття ПУРБ робить Україну на крок ближче до відповідності стандартам ЄС у сфері управління водними ресурсами, забезпечуючи більш екологічне та стійке майбутнє».

ЗАПИСКА ПРО ПЕРШІ УКРАЇНСЬКІ ПЛАНИ УПРАВЛІННЯ РІЧКОВИМИ БАСЕЙНАМИ

Т.в.о. Голови Держводагентства Ігор Гопчак подякував Представництву ЄС в Україні та експертам програми ЄС EU4Environment: Water Resources and Data за підтримку та допомогу у розробленні ПУРБ.

Також, т.в.о. Голови Держводагентства зауважив: «Наступний крок – реалізація ПУРБ, а саме: заходи, спрямовані на зменшення забруднення вод шляхом будівництва, реконструкції та модернізації очисних споруд та мереж водовідведення; відновлення вільної течії річок та ревіталізація водних об’єктів, в тому числі на постраждалих від воєнних дій територіях; розвиток потенціалу щодо залучення ресурсів, програм та інструментів ЄС (LIFE, Ukraine Facility, Interreg та ін.) для реалізації заходів ПУРБ, у тому числі в частині підготовки проектних заявок».

Тому важливим є забезпечення дієвої комунікації всіх заінтересованих сторін на всіх рівнях національному, басейновому (регіональному), локальному (територіальні громади).

«Головне наше завдання  — досягнення доброго стану водних ресурсів у нас в країні. Робота триває і з допомогою експертів, науковців ми досягнемо запланованого. Це лише початок, надалі такі заходи будуть проходити на постійній основі, щоб почути думки, зауваження та рішення всіх сторін», - резюмував Ігор Гопчак.

Начальник управління забезпечення водними ресурсами Держводагентства Марія Шпанчик представила дорожню мапу впровадження ПУРБ, де зазначені подальші кроки впровадження.

Вона поінформувала присутніх, що для забезпечення відкритого доступу до інформації щодо заходів ПУРБ за підтримки Всесвітнього фонду природи WWF-Україна ІТ-волонтери компанії «EПAM Україна» розробили для Держводагентства вебсайт з інтерактивною мапою.

Інтерактивна мапа – це ресурс для простої і зрозумілої візуалізації програми заходів ПУРБ, який містить просторову інформацію та відповідні атрибутивні дані для кожного заходу, які візуалізовані на мапі.

Так, кольори діаграми вказують, на вирішення яких водно-екологічних проблем спрямований захід. Також можна ознайомитися з інформацією про масив поверхневих/підземних вод, описом заходу та його загальною вартістю реалізації, чи наявні зони, які підлягають охороні, до яких програмних документів включено захід тощо.

Ознайомитися з деталізованою інформацією щодо заходів ПУРБ можна за посиланням https://rbmp.davr.gov.ua

За результатами зустрічі узгоджено такі подальші кроки:

  • Активізація роботи Міжвідомчої робочої групи з питань реалізації планів управління річковими басейнами.
  • Посилення діалогу басейнових управлінь водних ресурсів, басейнових рад з відповідальними виконавцями заходів ПУРБ.
  • Необхідність впровадження природоорієнтованих практик та рішень під час реалізації заходів щодо відновлення водних об’єктів та розвиток інституційного потенціалу в даній сфері.
  • Розширення можливостей та набуття досвіду у підготовці проєктних заявок для впровадження заходів ПУРБ за підтримки програм і фондів ЄС, а також проєктів міжнародної технічної допомоги.
  • Періодичного проведення координаційних засідань з питань реалізації планів управління річковими басейнами за участі БУВР та голів басейнових рад. Наступне засідання попередньо узгоджено провести у червні 2025 року у басейні Дунаю.

Крім того, основна інформація про ПУРБ у вигляді інформаційних брошур українською та англійською мовами, розроблених за підтримки Європейського Союзу, доступна на вебсайті програми ЄС EU4Environment: Water Resources and Data (перейти за посиланням).

Поділитися:

Міндовкілля: Реалізація планів управління річковими басейнами — це імплементація вимог Водної Рамкової Директиви ЄС
31.01.2025 17:35
Попри війну, Україна досягла значного прогресу з імплементації Водної Рамкової Директиви, зазначається на вебсайті Міндовкілля. Ми виконали апроксимацію законодавства з актами права ЄС (acquis ЄС),…
Спільний комунікаційний захід Міндовкілля та Держводагентства щодо координації дій стейкхолдерів у період реалізації ПУРБ (2025-2030 роки)
31.01.2025 17:25
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Державне агентство водних ресурсів України провели спільний комунікаційний захід, присвячений координації дій стейкхолдерів у період…
Дієва комунікація для успішної реалізації першого циклу ПУРБ (2025-2030)
31.01.2025 16:19
30 січня у Києві відбувся спільний комунікаційний захід Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державного агентства водних ресурсів України, організований з метою забезпечення…