25 червня фахівці Сіверсько-Донецького БУВР долучились онлайн до участі у Шостому форумі Української гідроенергетичної платформи – Платформи для конструктивного діалогу та взаємодії всіх учасників задля досягнення цілей сталого розвитку та «озеленення» гідроенергетики України, створеної за ініціативи Всесвітнього фонду природи (WWF) в Україні.
Під час форуму обговорювались питання необхідності запровадження довкіллевих принципів в Гідроенергетиці (Віталій Жук, Міндовкілля) та стратегія її розвитку (Роман Кропивницький, Міненерго), проблемні питання управління водними ресурсами (Ігор Гопчак, Держводагентство), проблеми і перспективи «великої» гідроенергетики (Сергій Кучер, ПрАТ «Укргідроенерго») та досвід будівництва малих ГЕС на річках в басейні Тиси (Юрій Сас, Група енергетичних компаній “Ренер”), питання визначення екологічного стоку при експлуатації ГЕС (Оксана Гуляєва, ПрАТ «Укргідроенерго»), огляд підходів Дунайських країн до гідроенергетики (Анна Больбот, WWF – Україна), а також підходи для зменшення негативного впливу від експлуатації та будівництва ГЕС і створення штучних нерестовищ (Сергій Афанасьєв, директор інституту гідробіології НАНУ).
Щорічна зустріч в рамках Гідроенергетичної платформи WWF-Україна мала на меті визначити, як можна реабілітувати та модернізувати великі гідроелектростанції таким чином, щоб максимізувати виробництво енергії та максимально зменшити негативний вплив на навколишнє середовище. Також на заході було обговорено, за яких обставин малі ГЕС можна вважати сталими. Результати семінару будуть покладені в основу планів, політик та експертних дискусій щодо «зеленого» відновлення України.
Енергетична система України зазнала і продовжує зазнавати неймовірного тиску внаслідок російських атак. Відновлення зруйнованих об’єктів гідроенергетики та їх удосконалення має відбуватися у сталий спосіб відповідно до найкращих світових практик, що враховують потребу у протидії зміні клімату та втраті біорізноманіття. Зокрема включений принцип “Не завдай значної шкоди” (DO NO SIGNIFICANT HARM) до Ukraine Facility та Українського Плану підкреслює важливість мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище та біорізноманіття при реалізації проектів відновлення та розвитку. Важливо, щоб інвестиції у відновлення великих об’єктів гідроенергетики та плануванні малих об’єктів були узгоджені з кліматичним та екологічним законодавством ЄС, таким як Водна Рамкова Директива, і відповідали Національному кліматичному та енергетичному плану України. Під час планування та реалізації цих проєктів Україна має також дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань в межах Конвенції ООН про біологічне різноманіття, цілей Паризької угоди.