Розробка Плану управління річковим басейном Дону – у фокусі уваги стейкхолдерів басейну Сіверського Дінця

Чергове засідання басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону відбулось 15 грудня в режимі онлайн.

Стейкхолдери басейну Сіверського Дінця розглянули важливі питання розробки Плану управління річковим басейном Дону – стратегічного документу для досягнення доброго екологічного стану вод на виконання зобов’язань України як кандидата членства у ЄС.

Попри всі виклики воєнного часу та активні бойові дії в регіоні розробка ПУРБ Дону ведеться у встановлені законодавством терміни відповідно до плану-графіку процесу, затвердженого Міндовкілля.

Інформуючи присутніх про етапи розробки ПУРБ Дону, начальник Сіверсько-Донецького БУВР Сергій Трофанчук зазначив, що цей документ міститиме програму заходів, спрямованих на покращення екологічного стану водних об’єктів басейну і досягнення «доброго» екологічного та хімічного стану вод, що є нашою основною метою згідно з Водною Рамковою Директивою Європейського Союзу.

Наразі за методичного керівництва Держводагентства підготовці саме цього розділу ПУРБ приділяється найбільше уваги, адже програма заходів є ключовим інструментом вирішення головних водно-екологічних проблем басейну.

Також було зазначено, що війна рф проти України – це нова глобальна загроза, що спричиняє водні ризики в частині забруднення водних ресурсів (у т.ч. пролонгованої дії), руйнування водогосподарської інфраструктури, пришвидшує зміни клімату через викиди парникових газів та підвищення рівня глобальної температури.

Усі ці ризики та загрози мають бути враховані у післявоєнному Плані відновлення, ключовими принципами якого зокрема стане відновлення чистого і захищеного довкілля та збалансованого використання водних ресурсів.

Для врахування в програмі заходів ПУРБ додаткових тисків, спричинених військовими діями, басейновим управлінням на часі здійснюється збір інформації стосовно пошкоджень та руйнувань об’єктів інженерної інфраструктури з числа тих, що впливають на екологічний та хімічний стан поверхневих вод і забруднення підземних вод (очисні споруди, каналізація, питні водозабори, гідротехнічні споруди, хвостосховища і т.ін.)

Активну участь в обговоренні узяли представники громадських організацій щодо необхідності інтегрування у програму заходів ПУРБ Дону природоорієнтованих рішень, зокрема тих, що сприятимуть вільній течії річок, а також заходів з адаптації та пом’якшення змін клімату, одним з яких є притаманне суббасейну Сіверського Дінця маловоддя.

Йшлося й про те, що усі заходи, запропоновані для включення до ПУРБ Дону, мають бути проаналізовані з позицій економічної ефективності та відповідно визначена їх пріоритетність.

Важливою складовою ПУРБ Дону та програми заходів є підземні води, тож одним із питань порядку денного стало представлення результатів визначення масивів підземних вод по району басейну річки Дон представниками Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України».

Члени басейнової ради розглянули хімічний стан масивів поверхневих вод району басейну річки Дон у 2022 році за даними державного моніторингу та результати дослідницького моніторингу масивів поверхневих вод Харківської області, що запроваджений з жовтня поточного року в почащеному режимі з метою з’ясування масштабу та наслідків забруднення вод через військові дії. Обговорили й перспективні плани виконання державного моніторингу у наступному році, а також намітили план роботи басейнової ради на 2023 рік.

Поділитися:
Міжвідомча комісія узгодила оптимальні режими роботи водосховищ і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця
08.06.2023 13:07
8 червня в онлайн-форматі відбулось чергове засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення і водогосподарських систем у суббасейні Сіверського Дінця…
Підвищуємо кваліфікацію з питань водного законодавства
06.06.2023 16:17
З 5 по 9 червня фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів беруть участь в онлайн-навчанні на тему «Організація та здійснення діяльності у сфері додержання вимог…
Міжлабораторна взаємодія задля доброго стану українських вод
05.06.2023 16:36
Зі Слов’янська у Вишгород з дружньою допомогою: у травні 2023 року фахівці лабораторії моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів відвідали…