Розробка Плану управління річковим басейном Дону – у фокусі уваги стейкхолдерів басейну Сіверського Дінця

Чергове засідання басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону відбулось 15 грудня в режимі онлайн.

Стейкхолдери басейну Сіверського Дінця розглянули важливі питання розробки Плану управління річковим басейном Дону – стратегічного документу для досягнення доброго екологічного стану вод на виконання зобов’язань України як кандидата членства у ЄС.

Попри всі виклики воєнного часу та активні бойові дії в регіоні розробка ПУРБ Дону ведеться у встановлені законодавством терміни відповідно до плану-графіку процесу, затвердженого Міндовкілля.

Інформуючи присутніх про етапи розробки ПУРБ Дону, начальник Сіверсько-Донецького БУВР Сергій Трофанчук зазначив, що цей документ міститиме програму заходів, спрямованих на покращення екологічного стану водних об’єктів басейну і досягнення «доброго» екологічного та хімічного стану вод, що є нашою основною метою згідно з Водною Рамковою Директивою Європейського Союзу.

Наразі за методичного керівництва Держводагентства підготовці саме цього розділу ПУРБ приділяється найбільше уваги, адже програма заходів є ключовим інструментом вирішення головних водно-екологічних проблем басейну.

Також було зазначено, що війна рф проти України – це нова глобальна загроза, що спричиняє водні ризики в частині забруднення водних ресурсів (у т.ч. пролонгованої дії), руйнування водогосподарської інфраструктури, пришвидшує зміни клімату через викиди парникових газів та підвищення рівня глобальної температури.

Усі ці ризики та загрози мають бути враховані у післявоєнному Плані відновлення, ключовими принципами якого зокрема стане відновлення чистого і захищеного довкілля та збалансованого використання водних ресурсів.

Для врахування в програмі заходів ПУРБ додаткових тисків, спричинених військовими діями, басейновим управлінням на часі здійснюється збір інформації стосовно пошкоджень та руйнувань об’єктів інженерної інфраструктури з числа тих, що впливають на екологічний та хімічний стан поверхневих вод і забруднення підземних вод (очисні споруди, каналізація, питні водозабори, гідротехнічні споруди, хвостосховища і т.ін.)

Активну участь в обговоренні узяли представники громадських організацій щодо необхідності інтегрування у програму заходів ПУРБ Дону природоорієнтованих рішень, зокрема тих, що сприятимуть вільній течії річок, а також заходів з адаптації та пом’якшення змін клімату, одним з яких є притаманне суббасейну Сіверського Дінця маловоддя.

Йшлося й про те, що усі заходи, запропоновані для включення до ПУРБ Дону, мають бути проаналізовані з позицій економічної ефективності та відповідно визначена їх пріоритетність.

Важливою складовою ПУРБ Дону та програми заходів є підземні води, тож одним із питань порядку денного стало представлення результатів визначення масивів підземних вод по району басейну річки Дон представниками Державного науково-виробничого підприємства «Геоінформ України».

Члени басейнової ради розглянули хімічний стан масивів поверхневих вод району басейну річки Дон у 2022 році за даними державного моніторингу та результати дослідницького моніторингу масивів поверхневих вод Харківської області, що запроваджений з жовтня поточного року в почащеному режимі з метою з’ясування масштабу та наслідків забруднення вод через військові дії. Обговорили й перспективні плани виконання державного моніторингу у наступному році, а також намітили план роботи басейнової ради на 2023 рік.

Поділитися:

У вишиванках ми – вільні, сильні, незламні
16.05.2025 17:15
Візерунками вишитих українських орнаментів розквітнув колектив Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів, зібравшись на чергову виробничу нараду 15 червня, у Всесвітній День…
Водники Донеччини зустрічають День вишиванки з незламною вірою в Перемогу
15.05.2025 09:11
15 травня 2025 року вся Україна об’єдналася у святкуванні Всесвітнього Дня вишиванки — символу національної єдності, сили традицій та незламного українського духу. У прифронтовому Слов…
Сіверсько-Донецьке БУВР представило свої пропозиції для скринінгових досліджень масивів поверхневих вод на сході України
13.05.2025 12:14
12 травня відбулась організована Держводагентством онлайн-зустріч учасників українсько-фінського проєкту «Підтримка України в оцінці шкоди довкіллю та розвитку моніторингу якості поверхневих вод і…