Під час пандемії коронавірусу, коли в центрі уваги – здоров’я людей, усі інші проблеми відходять на другий план, в тому числі й питання екології. Але вони також потребують вирішення, особливо в умовах кліматичних змін, і саме про це йшлося в ході засідання колегії Донецької облдержадміністрації 23 квітня, до якого в онлайн-режимі долучились і фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
Окрім першочергової теми заходів із запобігання поширенню в області випадків захворювань, спричинених коронавірусом COVID-19, на порядку денному були розглянуті питання житлово-комунального господарства, реформи місцевого самоврядування, впровадження містобудівного кадастру. Серед них і не менш важливе питання про хід виконання Регіональної цільової програми щодо здійснення розчистки та регулювання русел річок на 2018-2022 роки та проєкт зазначеної програми у новій редакції.
Ця програма передбачає виконання заходів за шістьма напрямами:
- відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок;
- реконструкція гідротехнічних споруд;
- будівництво у населених пунктах необхідних споруд для очищення стічних вод, що утворюються у комунальних господарстві;
- реконструкція на діючих підприємствах необхідних споруд для очищення стічних вод, що утворюються у комунальному господарстві;
- заходи із захисту від підтоплення та затоплення;
- будівництво берегоукріплюючих споруд.
На 2020-2022 роки за цією програмою передбачено виконання заходів на загальну суму 451,6 млн.грн., в тому числі 105,5 млн.грн – за напрямом «Відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок».
Певні заходи за цим напрямом будуть виконуватися згідно з рекомендаціями розробленого Держводагентством в 2013-2016 роках за рахунок коштів державного бюджету Техніко-економічного обгрунтування (ТЕО) «Поліпшення гідрологічного режиму та покращення екологічного стану р. Сіверський Донець в Харківській, Донецькій та Луганській областях».
За результатами виконання цих заходів буде проведено розчистку русел річок у басейнах річок Казенний Торець та Бахмутка орієнтовною протяжністю близько 115 км зі 180,5 км рекомендованих ТЕО.
Таким чином, понад 100 млн.грн. буде спрямовано на розчистку русел річок на Донеччині та підтримання їх водності. І це є актуальним у той час, коли кліматичні зміни вже подовжили маловодний період року в нашому регіоні та підсилили загрози посухи і зникнення малих річок.