27 березня фахівці Сіверсько-Донецького БУВР взяли участь в онлайн-навчанні «Управління промисловими відходами: хвостосховища», організованому Центром підвищення кваліфікації працівників водного господарства.
Разом з лектором Іриною Ніколаєвою, к.т.н., експертом з екологічної безпеки, розглянули питання управління багатотоннажними промисловими відходами, які видаляються гідравлічним способом та зберігаються в хвостосховищах.
У фокусі уваги – управління відходами за принципом життєвого циклу хвостосховища, основні етапи якого включають:
- планування та проєктування;
- експлуатацію (будівництво, управління та обслуговування);
- закриття та після закриття.
Ключовими факторами безпечного управління хвостосховищами є ретельні дослідження та інжиніринг на етапі планування, проєктування і належний контроль на етапі експлуатації.
Причому План управління відходами розробляється на етапі планування та проєктування хвостосховища.
На стадії експлуатації (будівництво, управління та обслуговування) мають бути враховані важливі аспекти:
- управління експлуатаційним процесом;
- моніторинг впливу на довкілля;
- попередження, підготовка та реагування на надзвичайні ситуації.
В ході навчання також розглянули законодавчі аспекти екологічної та техногенної безпеки таких накопичувачів промислових відходів та ознайомились зі стислим аналізом розвитку національного законодавства щодо безпечного управління хвостосховищами.
Нагадаємо, що в 2019-2020 роках на сході України в рамках реалізації проєкту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Допомога в розширенні системи моніторингу довкілля на Донбасі» за участі фахівців Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів було досліджено накопичувачі промислових відходів, які створюють найбільшу загрозу для суббасейну Сіверського Дінця.