Міндовкілля: Перший пілотний проєкт у рамках е-Вода запустили на Закарпатті

26.03.2025
15:12

Як розповіла Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, е-Вода – це технічне рішення Міндовкілля, яке у майбутньому дозволить моніторити стан водних ресурсів у режимі реального часу та оперативно реагувати на будь які ризики та зміни, повідомляє вебсайт Міндовкілля.

На онлайн платформі українці, водогосподарники та органи влади матимуть цілодобовий доступ до даних про якість води та гідрологічні показники.

Платформа е-Вода складатиметься з трьох модулів:

  • е-Моніторинг – саме тут акумулюватимуться дані про всі проби води, які відбираються по країні, та результати їх досліджень. Система аналізуватиме екологічний та хімічний стан масивів поверхневих вод та надаватиме загальні висновки про стан водних ресурсів України. Цей модуль вже запроваджено у дослідну експлуатацію.
  • е-Кадастр, де відображатимуться відомості про всі водні об’єкти України. Цей модуль поступово наповнюється та наразі проходить тестування.
  • е-Водокористування – сервіс для взаємодії суб’єктів господарювання з державою. Тут онлайн надаватимуться адміністративні послуги та видаватимуться дозвільні документи у сфері водокористування. Водночас кожен зможе знайти інформацію про найбільших забруднювачів водних об’єктів, видані дозволи на днопоглиблення, проведення робіт на землях водного фонду в межах прибережних захисних смуг тощо. Модуль наразі також тестуємо.

У басейні річки Тиса на Закарпатті запущено нову станцію моніторингу якості води, яка одразу передає дані до АІВС “Тиса”. Мультипараметричні датчики в автоматичному режимі вимірюють основні фізичні та фізико-хімічні показники якості поверхневих вод. Зокрема, водневий показник (pH), розчинений оксиген, електропровідність, температуру води, рівень води, нітроген амонійний, нітроген нітратний, хлориди та окислювально-відновлювальний потенціал (RedOX) потенціал.

«Вже розроблено програмне забезпечення, яке дозволить транслювати ці дані в режимі реального часу і на нашому сервісі ЕкоЗагроза», – наголосила Світлана Гринчук.

У Закарпатській області пілотний проєкт запущено в рамках реконструкції і розширення існуючої мережі споруд АІВС «Тиса» завдяки проєкту міжнародного співробітництва по програмі транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Добросусідства Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна у рамках проєкту «Створення транскордонної мережі моніторингу якості води в басейні Верхньої Тиси з подальшим розвитком і модернізацією спільної угорсько-української гідрографічної телеметричної системи (TiszaMonitorNet)».

«Надалі плануємо цей досвід масштабувати й на інші регіони країни. Нові сучасні датчики дозволять оперативно реагувати на погіршення якості води, в тому числі в транскордонному аспекті», – відзначила Світлана Гринчук.

Джерело: Міндовкілля

Поділитися:

Відновлення водогосподарських об’єктів на сході України триває
08.07.2025 18:36
З початку повномасштабного вторгнення російської федерації об’єкти водогосподарського комплексу на сході України зазнали значних пошкоджень та руйнувань. З червня по вересень 2022 року…
До уваги органів місцевого самоврядування та водокористувачів!
30.06.2025 13:21
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України пропонує долучитися до участі у конкурсі проєктних заявок 2025 року в межах Програми ЄС LIFE. Європейською Комісією у межах Програми ЄС…
28 червня — День Конституції України
28.06.2025 12:15
Це день, коли ми відзначаємо ухвалення Основного Закону, що гарантує наші права, визначає обов’язки держави й кожного громадянина — зокрема у сфері захисту довкілля. Від імені Українського народу…