Міндовкілля: Черговий важливий крок для збереження та захисту річок зроблено!

Кабінет Міністрів України схвалив Порядок обмеження прав водокористувачів, які здійснюють спеціальне водокористування. Він був розроблений на виконання затвердженого Урядом Плану дій щодо комплексного вирішення проблем басейну річки Рось на 2024-2030 роки, повідомляє Міндовкілля.

Як відзначила Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, у разі дефіциту води у річці умови спеціального водокористування можуть бути змінені або обмежені. Тобто зменшуватимуться ліміти забору та використання води для суб’єктів господарювання. А пріоритетність використання вод надаватиметься лише для питних і побутових потреб населення.

Дефіцит води у річці Рось спостерігається майже на всіх ділянках протягом всього року. Колись повноводна річка з багатим біорізноманіттям дедалі більше перетворюється на струмок. Якщо водокористувачі продовжуватимуть “експлуатувати” річку, “вижимаючи з неї останнє” – не складно уявити наслідки.

“Власне після затвердження водогосподарського балансу басейну річки Рось, Держводагентство вже враховує його результати при видачі дозволів на спецводокористування. У цьому році було надано низку відмов через наявність водного дефіциту. Однак до цього часу не був встановлений механізм обмеження прав водокористувачів, які вже мають дозволи. Наразі цю прогалину виправлено”, – розповіла Світлана Гринчук.

Варто зауважити, що дія Порядку поширюється не лише на річку Рось, але й на інші річки України. Тобто у разі настання маловоддя на річках або низького рівня води на водосховищах, загрози виникнення епідемій та епізоотій, аварій, забруднення вод, здійснення заходів запобігання стихійному лиху і ліквідації його наслідків застосовуватиметься механізм обмеження (відновлення) прав спецводокористувачів.

Порядок визначає покрокові дії центральних органів виконавчої влади у зазначених випадках – ДСНС, Держпродспоживслужби тощо.

Інформація про встановлення обмежень буде публічною та оприлюднюватиметься на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та офіційному вебсайті Державного агентства водних ресурсів України.

“Звичайно, є ще багато питань, які необхідно вирішити, – це і посилення відповідальності за порушення водоохоронного законодавства; зміни до Порядку видачі дозволів на спецводокористування та внесення змін до Водного Кодексу; управління безгосподарськими гідротехнічними спорудами тощо. Але крок за кроком ми втілюємо у життя план захисту та збереження водних ресурсів України”, – наголосила Світлана Гринчук.

Поділитися:

Держводагентство: «Кожна краплина має значення!» ЕКОпросвітницькі заходи водогосподарських організацій 2025
31.03.2025 11:43
Всесвітній день води цьогоріч Україна вчетверте відзначила в умовах нищівної російської агресії, яка спричинила справжній екоцид на нашій території. Тому збереження водних ресурсів для українців –…
Вода у вогні війни: експерти про наслідки руйнування водної інфраструктури
27.03.2025 11:17
Вода – це життя, але ворог використовує її як зброю, і мільйони українців позбавлені доступу до цього життєво важливого ресурсу. Ворог свідомо знищує гідротехнічні споруди, залишаючи людей без питної…
Міндовкілля: Перший пілотний проєкт у рамках е-Вода запустили на Закарпатті
26.03.2025 15:12
Як розповіла Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, е-Вода – це технічне рішення Міндовкілля, яке у майбутньому дозволить моніторити стан водних ресурсів у режимі…