Лабораторія моніторингу вод Східного регіону відновлює свою роботу

Переможною ходою крокують Збройні Сили України, один за одним звільняючи населені пункти на сході нашої держави. А з ними до людських осель і сердець повертається надія на мирне життя. У прифронтових містечках відкриваються магазини й аптеки, відновлюють роботу лікарні і транспортні служби, комунальні підприємства і державні установи…

На початку жовтня у місті Слов’янську відновила свою діяльність лабораторія моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів. На першому етапі – для виконання вимірювань за фізико-хімічними показниками.

Зауважимо, що з березня 2022 року роботу лабораторії було призупинено у зв’язку з евакуацією основного обладнання до більш безпечних регіонів України. Починаючи з червня Сіверсько-Донецьке БУВР спочатку відновило здійснення державного моніторингу на тих масивах поверхневих вод, де дозволяла безпекова ситуація. Відтак в період з червня по вересень фахівці лабораторії відбирали проби води у 8 пунктах моніторингу в суббасейні Сіверського Дінця у межах Донецької області та відправляли їх на дослідження до лабораторії моніторингу вод Західного регіону Дністровського БУВР у м. Івано-Франківськ.

Протягом цього періоду адміністративна будівля Сіверсько-Донецького БУВР у Слов’янську двічі потерпала від ворожих обстрілів, внаслідок яких було пошкоджено шиферну покрівлю даху, вибито скління понад 40 вікон, постраждали внутрішні приміщення та автогаражний комплекс.

І поки в більшості приміщень управління тривають розбори завалів та відновлювальні ремонтні роботи, у підготовлених лабораторних залах вже створено оптимальні умови для виконання досліджень проб води за фізико-хімічними показниками.

У жовтні оперативна військова ситуація дозволила здійснити відбори проб води у 10 пунктах моніторингу в суббасейні Сіверського Дінця у межах Донецької області, в тому числі в районах 3-х питних водозаборів, згідно з Програмою державного моніторингу, затвердженою наказом Держводагентства від 12.01.2022 № 5 «Про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод». Наразі провідні фахівці вже на базі лабораторії моніторингу вод Східного регіону в м. Слов’янську виконують їх дослідження за 18 фізико-хімічними показниками (температура, розчинний кисень, сухий залишок (мінералізація), водневий показник, БСК5, ХСК, нітроген загальний, нітроген амонійний, нітроген нітритний, нітроген нітратний, фосфор загальний, фосфор ортофосфатів, провідність, жорсткість, хлориди, сульфати, нафтопродукти, феноли).

Для виконання цих вимірювань фахівці лабораторії забезпечені необхідним основним та допоміжним обладнанням, як то рН-метр, аналізатор нафтопродуктів, фотоколориметр для визначення групи нітрогенів, фосфору загального, ортофосфатів та фенолів, аналізатор К'єльтек для визначення азоту загального, а також ваги, термостат, сушильна шафа, хімічний посуд.

До повного відновлення роботи лабораторії моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького БУВР у місті Слов’янську частина відібраних проб води направлятиметься до наших колег в лабораторію моніторингу вод Західного регіону Дністровського БУВР (м. Івано-Франківськ) для виконання вимірювань забруднюючих речовин, в тому числі басейнових специфічних для суббасейну Сіверського Дінця.

Адже обсяги виконання державного і дослідницького моніторингу в суббасейні Сіверського Дінця мають пряму залежність від безпекової ситуації у пунктах моніторингу та подальшої деокупації сходу України.

Поділитися:
15 грудня – онлайн-засідання басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону
04.12.2023 17:09
15 грудня 2023 року відбудеться чергове засідання басейнової ради Сіверського Дінця та нижнього Дону, яке проводитиметься у форматі відеоконференції в режимі онлайн. Під час засідання планується…
Міжнародний семінар «Адаптація природних парків України в умовах військових дій»
01.12.2023 18:02
1 грудня начальник та фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів долучились до участі в режимі онлайн у Міжнародному семінарі на тему: «Адаптація природних парків України в…
«Е-моніторинг»: цифровізація у дії
30.11.2023 17:21
29 листопада начальник та фахівці лабораторії моніторингу вод Східного регіону Сіверсько-Донецького БУВР узяли участь в онлайн-зустрічі, організованій Держводагентством з питань розроблення та…