Напрочуд теплий квітень цього року став причиною надмірного розвитку діатомових водоростей* у верхів’ях річки Сіверський Донець.
На території Харківської області у Печенізькому, Чугуївському, Зміївському та Балаклійському районах привертає увагу природне явище – інтенсивний розвиток діатомових водоростей. Це змінює колір води у річці та робить її більш мутною, адже у складі цих мікроорганізмів є діоксид кремнію.
Незвичний вигляд річкової води помітили не лише рибалки та мешканці прибережної зони. Розмноження діатомових водоростей у поверхневих водах в басейні Сіверського Дінця фіксують фахівці КП «Харківводоканал», лабораторії Зміївської ТЕС та Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області.
Спеціалісти Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів пояснюють: цього року підвищений вміст діатомових водоростей у водних об’єктах та значна довжина розповсюдження цього природного явища пов’язані з високою температурою води 8-12°С, що не є характерною для даного періоду року (зазвичай температура води у квітні в межах 1-6°С). Додатковим фактором стала й низька водність річки (лише 30-40 % від норми) через відсутність весняного водопілля.
У минулі роки відносно прохолодний квітень та більш високі рівні води під час весняного водопілля робили не настільки помітними ці природні процеси в екосистемі річки, тож наразі розмноження діатомових водоростей видається чимось надзвичайним.
Примітка: *Діатомові водорості – мікроскопічні організми, що зустрічаються повсюди, де є волога, навіть у ґрунті. Це одна з найбільших груп одноклітинних водоростей та важлива складова фітопланктону. Діатомові водорості є головним джерелом їжі для водних організмів. Крім того, відмираючи, вони дають поживні речовини для живлення бактерій та найпростіших тварин.