Державне агентство водних ресурсів України провело чергове засідання робочої групи з оновлення та уточнення даних Державного водного кадастру за розділом «Поверхневі води» в частині обліку поверхневих водних об’єктів. Відповідна робоча група працює в Держводагентстві за участі представників басейнових управлінь та регіональних офісів водних ресурсів, тож участь у засіданні узяли і профільні фахівці Сіверсько-Донецького БУВР.
Ключова мета — повне оновлення існуючого геопорталу та створення відкритого цифрового європейського Водного кадастру України, який забезпечить доступ до актуальної інформації про поверхневі водні об’єкти.
Існуючий геопортал «Водні ресурси України» створено ще у 2017 році, тож наразі критичним є його перезавантаження, оновлення до сучасних цифрових технологій та сервісів і забезпечення захисту інформації.
Необхідно:
• розширити облік шляхом формування бази геопросторових даних для більшої кількості поверхневих водних об'єктів та створити векторні дані для річок від 5 км і менше (у випадку наявності на них ставків), озер, водосховищ і ставків на підставі наявних паперових та електронних даних (результатів інвентаризації, паспортів водних об’єктів, правил експлуатації);
• напрацювати керівні документи для уніфікації кодування, атрибутивної інформації (з урахуванням потреб майбутнього звітування у рамках директив ЄС) та подальшого ведення водного кадастру;
• підготувати проєктні пропозиції для підтримки реалізації технічних рішень для публікації векторних даних у відкритому доступі та створення кабінетів користувачів для оновлення інформації.
Провідні фахівці ДАВР, представники басейнових управлінь та регіональних офісів обговорили проміжні результати робіт з обліку поверхневих водних об'єктів у річкових басейнах, виявлені неточності та внесення необхідних коригувань у дані по площинним водним об'єктам, а також узгодили наступні кроки і терміни їх виконання.
Заступник Голови з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Герман Філатов підкреслив важливість удосконалення кадастру: «В майбутньому оновлений ДВК не тільки зможе забезпечити ефективний водний менеджмент, а й стане цифровим сервісом для територіальних громад при плануванні регіонального розвитку та відновлення, і корисним для економічного розвитку регіонів в умовах водного дефіциту».
Підсумовуючи засідання робочої групи, начальник Управління забезпечення водними ресурсами Марія Шпанчик відзначила, що модернізація Державного водного кадастру – це важливий крок для забезпечення доброго стану вод, оскільки водний кадастр є інструментом для планування відновлення вільної течії річок та зниження зарегульованості річок.
Задля реалізації цього стратегічного проєкту Держводагентство відкрите для партнерської співпраці з міжнародними організаціями та донорами, зацікавленими у впровадженні європейських стандартів управління водними ресурсами в Україні.
Джерело: Держводагентство